Архів за 18 Кві 2017


Вітаємо ювіляра!

Нещодавно Галина Степанівна Марчук – багаторічний голова Волинської обласної організації ГО «Українського товариства охорони пам’яток історії та культури» відзначила свій ювілей.

Галина Марчук краєзнавством та охороною культурної спадщини, займається понад 30 років. Делегат багатьох Всеукраїнських форумів та Конгресів. Брала участь у різних краєзнавчих та історичних вікторинах, конференціях, археологічних експедиціях.

 З 1994 р. працювала заступником голови, а з 2012 р. обрана головою Волинського відділення Товариства по зв’язках з українцями за межами України «Україна-світ», брала активну участь у Народному Русі, у відродженні товариства «Просвіта» (була референтом) та Союзу Українок  у Луцьку.

 У 1998 році Г.Марчук обрана головою Волинської обласної організації ГО «Українського товариства охорони пам’яток історії та культури» (далі – Товариство). Займається вивченням історії волинського краю, проводить значну пам’яткоохоронну роботу. З 1999 року Г.Марчук обрана членом Головної Ради Товариства була делегатом VІІІ-ІХ-Х-ХІ-го з’їздів Товариства.

Професійну діяльність у галузі охорони культурної спадщини Г.Марчук розпочала у 1986 році, коли стала працювати науковим співробітником Луцького Державного історико-культурного заповідника. Брала участь у створені виставки дзвонів у Луцькому замку. Була ініціатором проведення фестивалів дзвонового мистецтва «Благовіст Волині» та фестивалю духовної пісні «Великодні передзвони».

Для популяризації дзвонового мистецтва створила при Товаристві Науково-методичний центр дзвонового мистецтва, який займається вивченням ливарництва та дослідженням історії дзвонів, дзвонового мистецтва та його популяризації. Є учасником та лауреатом багатьох фестивалів дзвонового мистецтва України, Росії, Польщі. Проводить значну роботу із каталогізації дзвонів Волині.

Широкого резонансу в пресі України та Канади набула організована Галиною Марчук в 2012 році Міжнародна  виставка сувенірних дзвоників «Спадок віків», що була писвячена Луцькому замку, який зайняв І-е місце в акції «7 Чудес України». На виставці було представлено понад  200 дзвоників з 22 країн світу із приватних колекцій колекціонерів України, Росії, Канади. Видано каталог та буклет виставки.

Основна діяльність Г.Марчук в Товаристві направлена на збереження історико-культурної спадщини Волині, що становить культурну цінність України.

З метою відродження та популяризації народного мистецтва Г. С. Марчук підготувала і провела понад 30-ти тематичних виставок багатьох майстрів Волині, як в області так і в Україні. Серед них виставки членів Волинської організації Товариства: «Історія України у вишиваному портреті» майстра вишивки Юрія Савки, «Пам’ятки сакральної архітектури» майстра соломопластики Валентини Галкіної, «Обереги моєї душі» майстра вишиваних ікон Олександра Шума та багато інших.

Галина Степанівна провела ряд культурно-мистецьких заходів і літературно-біографічних портретів: краєзнавця, релігійного діяча –вихідця з Волині Митрополита Західноєвропейського та Парижського Анатолія Дублянського (перевидала його книгу з 1932 р. «Луцьк. Історичний нарис»), готує до друку його біографію, дослідила життя та творчість науковця та краєзнавця Волині архітектора Леоніда Маслова, видала про нього книгу «Одне надійне життя», зробила переклад з чеської мови праці «волинського чеха» Йосефа Вацлава Томан-Томанека з Чехії  «Чехи на Волині». Видала його книгу українською мовою «Квіти гніву». В співавторстві із своїм заступником Майданець Іраїдою видала книгу «Постаті жидичинської архимандрії».

Г.Марчук має понад 50 публікацій в пресі та наукових збірниках конференцій. З популяризацією культурної спадщини виступає на радіо та обласному телебаченні. За  її участі створено телефільми :  «І належить Вам прибути…» (про з’їзд монархів у 1429 році в Луцьку) та «Дзвону чин» про дзвонове мистецтво Волині.

Для популяризації історичної та документальної спадщини населення та молоді області Г.Марчук спільно з Жидичинським Миколаївським монастирем УПЦ КП започаткувала краєзнавчий семінар «Миколаївські читання» присвячені пам’яті Луцького князя Миколи Святоші та Святому чудотворцю Миколаю Мирлікійському. За підтримки польського Консула в Луцьку та Литовського Посла в Україні було проведено 3 конференції «З’їзд європейських монархів в Луцьку 1429 року». А також проведено 3 конференції «Дзвони в історії та культурі народів світу» та «Церковна і народна дерев’яна архітектура». Матеріали усіх конференцій видані в науково-краєзнавчих збірниках.

При Волинській організації Товариства Марина Степанівна заснувала обласну премію ім. архітектора Леоніда Маслова та мистецьку премію ім. отця-доктора Дмитра Блажейовського, які присуджуються науковцям, краєзнавцям та активним членам Товариства за вагомий внесок у галузі охорони культурної спадщини.

За свою діяльність у сфері культури та охорони культурної спадщини Г.Марчук  нагороджена численними грамотами та подяками від органів міської та обласної влади та різних громадських організацій. А також в 2010 р. отримала звання полковника, а в 2011- генерал-осавула Волинської Січі Війська Запорозького (голова Жіночої ради).

В 2010 р. отримала народну нагороду: орден «Іван Сірко» 3-го ступеню.

Зачимо Галині Степанівні міцного здоров’я! Творчої наснаги, здобутків, перемог у збереженні і захисті культурної спадщини Україні!

ГО «Українське товариство охорони пам’яток історії та культури»

Центр пам’яткознавства НАН України і УТОПІК

 


Шановні колеги!

1

Від усієї душі вітаємо Вас з професійним святом – Міжнародним днем пам’яток і визначних місць!

Ви робите велику і важливу справу для наших сучасників і  нащадків. Ваша повсякденна робота, наукові та творчі досягнення у справі збереження національних святинь сприяють духовному піднесенню української нації, зростанню її самосвідомості, а це, у свою чергу, збільшує міжнародний авторитет нашої країни.

Бажаємо Вам міцного здоров’я, благополуччя, успіхів у професійній діяльності та добробуту Вашим родинам!

ГО «Українське товариство охорони пам’яток історії та культури»

Центр пам’яткознавства НАН України і УТОПІК