Архів за 11 Чер 2017


З А Я В А Громадської організації «Українське товариство охорони пам’яток історії та культури», щодо охорони та збереження археологічного комплексу «Китаєве» в Голосіївському районі м. Києва

Враховуючи сучасну містобудівну та пам’яткоохоронну ситуацію, Колегія Головної Ради ГО «Українське товариство охорони пам’яток історії та культури» (далі – Товариство) відзначає реально існуючу загрозу знищення археологічного комплексу «Китаєве» в Голосіївському районі м. Києва, що суперечить інтересам громади м. Києва та збереженню національного культурного надбання.

Пам’ятка археології національного значення (Постанова Кабінету Міністрів України № 928 від 03.09.2009 р.) «Китаївське городище і курганний могильник (ІХ-ХІІІ століття)» розташована за адресою:  вул. Китаївська,15 у Голосіївському районі м. Києва і включає курганний могильник, що складається з трьох груп (налічував понад 400 насипів, досліджено бл. 40), городище і поселення. На території урочища зберігається великий масив зелених насаджень та  цілющі джерела. На думку деяких дослідників, Китаєве тотожне літописному давньоруському Пересічину, що згадується в Іпатіївському літописі. Китаївське  городище займає домінуюче положення над навколишньою місцевістю. Територію пам’ятки розділено ровами і валами, балками і ярами на п’ять укріплених майданчиків. В’їзд до городища — з північного боку. Система фортифікації значною мірою відповідає топографічним умовам місцевості.

Вже не раз піднімалося питання щодо забудови та стану пам’яток в урочищі «Китаєве» . У вересні 2014 р. та лютому 2017 р. Науково-методична рада з питань охорони культурної спадщини Міністерства культури України розглядала  «Історико-містобудівне обґрунтування розміщення комплексу житлової забудови в історичному районі «Китаєве». У 2016 р. на засіданнях дорадчих органів при Київській міській адміністрації,  Міністерстві культури України було розглянуто питання щодо стану пам’яток цієї місцевості. Проте, ніяких рішень та конкретних дій з охорони культурної спадщини урочища «Китаєве» не було зроблено. Це питання болюче на сьогодні не тільки для представників пам’яткоохоронних організацій, але й для громадськості.

Забудова історичного урочища «Китаєве» нанесе непоправну шкоду не тільки археологічній, історичній та природній спадщині Києва, а й призведе до  руйнації духовного і сакрального осередку столиці, тому це має розцінюватись як злочин.

Звертаємось до всіх відповідальних осіб, які приймають рішення щодо забудови історичного урочища «Китаєве», закликаємо всіх небайдужих дослухатись до думки професіоналів і діяти в рамках законодавства. Товариство закликає зупинити любі дії з будівництва на території пам’ятки археології національного значення «Китаївське городище і курганний могильник». Просимо також розглянути питання щодо скасування договору довгострокової оренди території  із замовником майбутнього будівництва – «Київською овочевою фабрикою». Проектувальники планують побудувати нові житлові будинки вздовж вул. Китаївської (перша черга будівництва) і далі, вздовж вул. Ягідної (наступні етапи будівництва). Коротка компактна ділянка на вул. Китаївській впритул підходить до ставків монастирського комплексу Китаївської пустині. Площа забудови 4,76 га. Всього збираються побудувати 6 будинків: три – висотою 7-12 поверхів (подалі від монастиря); три – висотою 5-7 поверхів – навпроти ставків. Ця забудова запланована на території об’єкта культурної спадщини – поселення-посаду літописного давньоруського міста Пересічень (частини археологічного комплексу «Китаєве»).

Громада  Києва, пам’яткоохоронна громадськість України сподіваються на Ваше розуміння непересічного значення унікального археологічного комплексу, а також вирішення проблеми його збереження.

Голова ГО «УТОПІК», кандидат історичних наук, Заслужений працівник культури України                    

 М.І.Бур’янова

 

 

 


Національна спілка журналістів України (вул.Хрещатик 27-А) – прес-конференція «Громадськість вимагає в Міністерства культури та мера Києва припинити незаконну забудову у місцевості «Китаєво».

к

к1

к4

к3