Архів за 17 Жов 2017


До 90-річчя від дня народження відомого пам’яткознавця Андрія Антоновича Карнабеда

14 жовтня виповнилося 90 років від дня народження Андрія Карнабеда, невтомного захисника старовини, архітектора і художника, одного із засновників фондових колекцій чернігівського архітектурно-історичного заповідника.

Нині його немає поряд з нами… Андрій Антонович помер 29 березня 2005 року, майже 12 років тому. Але, його памяткоохоронна діяльність і досі є прикладом для багатьох чернігівців. Про жертовність та любов до старовини Андрія Карнабіди згадують доволі часто.

На жаль, ще й досі його ім’я не увіковічено у вулицях стародавнього Чернігова. Немає і пам’ятної дошки, яка б нагадувала нам про добрі справи пам’яткоохоронця.

Але, його справу не забули колеги, друзі, дослідники. Зокрема, кілька років тому у Національному архітектурно-історичному заповіднику «Чернігів стародавній» започаткована наукова конференція «Карнабідівські читання». Вона покликана привернути увагу до пам’яткоохоронної та краєзнавчої діяльності на Чернігівщині у ХІХ — на поч. ХХІ століть, а також питань збереження старожитностей Чернігова, відновлення пам’яток архітектури та історії Чернігово-Сіверського краю.

У червні 2017 року за результатами читань надруковано збірник наукових праць «Карнабідівські читання». Це спільне видання Національного архітектурно-історичного заповідника «Чернігів стародавній» та Центру пам’яткознавства Національної академії наук України і Українського товариства охорони пам’яток та культури.

А зовсім недавно, 28 вересня, презентовано науково-популярне видання «Чернігівське узороччя: краса, що зникає». Проект створений за ініціативи Громадської організації «Чернігів європейський» та підтримки міжнародної організації Великобританії із культурних відносин та освіти «Британська Рада». Партнери видання: Національний архітектурно-історичний заповідник «Чернігів стародавній», Чернігівський обласний художній музей ім. Г. Галагана, Чернігівська дитяча художня школа, Музей історії Лісковиці.

Це своєрідний фотоальбом на зразок тих, що є у кожній родині, куди збирають кращі фотографії рідних та друзів. Тут є не лише світлини стареньких будиночків із дерев’яним різьбленням, а також вірші, малюнки, розповіді про мешканців осель, ілюстрований словник архітектурних термінів, а також статті про чарівне мереживо — красу, що зникає…

У книзі-фотоальбомі автори пишуть і про охоронця архітектурної спадщини міста Чернігова — Андрія Карнабіда.

Наступного тижня у приміщенні Колегіуму відкриється виставка «Архітектура Чернігівщини у творчості художників» приурочена до річниці народження Андрія Антоновича. Це спільний проект Національного архітектурно-історичного заповідника «Чернігів стародавній» і Чернігівської обласної організації Українського товариства охорони пам’яток історії та культури.

https://oldchernihiv.com/pam-yatkoohoronna-diyalnist-andriya-karnabidy-ne-zabuta/


ЮНЕСКО ПРОДОВЖИТЬ МОНІТОРИНГ СИТУАЦІЇ НА ОКУПОВАНІЙ ТЕРИТОРІЇ АР КРИМ

Заступник Міністра культури України Тамара Мазур бере участь у роботі 202-ї сесії Виконавчої ради ЮНЕСКО, яка відбувається у Парижі (Французька Республіка). У рамках  цієї сесії вчергове розглядалося питання ситуації в Автономній Республіці Крим та м. Севастополі. Зокрема, щодо  численних грубих порушень прав українців та кримських татар у галузі освіти, культури, забезпечення свободи ЗМІ та безпеки журналістів, проведення руйнівної політики окупаційної влади щодо пам’яток культурної спадщини всесвітнього значення.

За результатами розгляду доповіді Генерального директора ЮНЕСКО «Моніторинг ситуації в Автономній Республіці Крим (Україна)» Комісія з питань програми та зовнішніх зносин ухвалила рішення продовжити моніторинг ситуації в окупованій АР Крим (Україна).

Згідно з прийнятим рішенням Генеральний директор ЮНЕСКО має представити чергову доповідь зі згаданого питання на 204-й сесії Виконавчої ради у квітні 2018 року.

Нагадаємо, Мінкультури неодноразово інформувало ЮНЕСКО про численні порушення окупаційною владою чинного законодавства України та міжнародних норм в питаннях захисту культурних цінностей та культурної спадщини на території АР Крим та закликало запровадити механізми прямого моніторингу ситуації на тимчасово окупованих територіях.

http://mincult.kmu.gov.ua/control/uk/publish/article?art_id=245289562&cat_id=244913751