Архів за Грудень 2017


ПІШОВ З ЖИТТЯ ЗНАНИЙ УКРАЇНСЬКИЙ ВЧЕНИЙ-ЕТНОГРАФ, ВІДОМИЙ ВОЛОНТЕР ОЛЕКСІЙ ДОЛЯ

114588

На 53 році життя від тяжкої хвороби пішов  з життя Олексій Леонтійович Доля – відомий етнограф, заслужений працівник культури, безмежно закоханий у народне мистецтво рідної країни.

Все своє життя Олексій Доля присвятив вивченню фольклорного різнобарв’я різних куточків України, був постійним учасником та організатором етнографічних експедицій. Зібрав тисячі унікальних експонатів, є автором цілої низки науково-популярних статей, присвячених різним аспектам музейної справи та розвитку етнографічної науки в Україні.  Впродовж десяти років презентував виставки по всім регіонам  зі свого проекту  «Українська традиційна іграшка та лялька».

«Головне – щоб людина творила з душею», – говорив Олексій Доля, тому всі його творчі доробки надзвичайно світлі, добрі, сповненні любові  та відкритості.

З початком  тяжких випробувань для України – був волонтером, який найбільше своїх сил і днів віддавав  психологічній і медичній реабілітації бійців. Став номінантом“Волонтерської премії -2017” від Євромайдан SOS.

У листопаді 2017 р. в Михайлівському Золотоверхому монастирі прийняв чернецтво із іменем Нестор.

Міністерство культури України висловлює глибокі співчуття рідним, близьким, друзям та всій  українській громаді з непоправною втратою – смертю світлої особистості Олексія Долі.

Вічна йому пам’ять….

Відспівування Олексія Леонтійовича Долі  (монаха Нестора) проходитиме у Свято-Михайлівському Золотоверхому монастирі м. Києва, поховання – на чернечому цвинтарі у с. Мощун:

5 грудня (вівторок) – 14:00 перевезення тіла до Михайлівського собору з цілонічнимчитаттям псалтиря;

6 грудня (середа):

8:00 – заупокійна Божественна Літургія;

9:40 – відспівування за чернечим чином;

11:00 – виїзд з монастиря до чернечого кладовища у с. Мощун.

http://mincult.kmu.gov.ua/control/uk/publish/article?art_id=245310375&cat_id=244913751


Презентація наукових видань у Роменському краєзнавчому музеї

Натисніть, щоб збільшити зображення foto3.JPGfoto3У Роменському краєзнавчому музеї – філії Державного історико-культурного заповідника «Посулля» відбулася презентація наукових видань:

– монографії завідувача Історичного відділу Ніжинського краєзнавчого музею імені Івана Спаського Н.М. Дмитренко «Провінційні музеї Лівобережної України (1920–1930-ті роки)» (Ніжин, 2016), один із розділів котрої присвячений історії музейної справи в м. Ромни означеного періоду;

– колективної монографії «Охорона культурної спадщини історико-культурними заповідниками Чернігово-Сіверщини» (Київ, 2017, виданої під грифом Північно-Східного регіонального відділення Центру пам’яткознавства НАН України і УТОПІК, за загальною редакцією керівника даного відділення С.Ю. Зозулі. В монографії всебічно висвітлено діяльність, передусім пам’яткоохоронну, історико-культурних заповідників Чернігівської та Сумської областей упродовж останніх 50 років. Наукові видання дотичні до історії древнього Ромену, діяльності Державного історико-культурного заповідника «Посулля».

Науковці Ніжинського краєзнавчого музею імені Івана Спаського ознайомилися з музейними закладами заповідника.


6,5 ТЫСЯЧИ ИНТЕРНЕТ-ПОЛЬЗОВАТЕЛЕЙ СКИНУЛИСЬ ДЕНЬГАМИ И КУПИЛИ ЗАМОК ВО ФРАНЦИИ

9d585905d0315811c722c58f1f3ab13a (1)

Люди профинансировали реставрацию памятника.

Шесть с половиной тысяч интернет-пользователей из 45 стран мира собрали 500 тысяч евро на покупку замка Шато Мот-Шанденье на западе Франции.

Теперь каждый благотворитель может называться владельцем королевской недвижимости, пишет Daily Mail. Покупку совершили 1 декабря с помощью сайта Dartagnans.fr, который работает над сохранением культурного наследия.

“Два месяца назад мы начали сумасшедшие сборы. Любовь к наследию победила – и прекрасное будущее только начинается”, – написал в Facebook организатор благотворительных сборов.

Шато Мот-Шанденье был построен в XIII веке возле города Ле Труа-Мутье. Он окружен старым парком и рвом с водой. Все это производит впечатление, будто замок стоит посреди озера.

На судьбу здания пришлось немало испытаний: в Средневековье ее дважды занимали англичане, замок полностью разрушили во время Французской революции, а после тщательного восстановления его сильно повредил пожар в 1930-х годах. Но теперь архитектурная достопримечательность получит еще один шанс на жизнь благодаря тысячам интернет-пользователей.

Новоиспеченные владельцы смогут наведываться в замок, как к себе домой, контролировать и участвовать в реставрации.

Напомним, и среди украинских памятников архитектуры есть немало атмосферных дворцов и средневековых замков, которые хорошо сохранились. Значительная часть старинной застройки располагается в западных регионах. Однако во всех областях

10 заброшенных дворцов и замков Украины, которые могут исчезнуть навсегда
есть важные памятники архитектуры, которые исчезают на глазах.

https://ru.tsn.ua/tourism/6-5-tysyachi-internet-polzovateley-skinulis-dengami-i-kupili-zamok-vo-francii-1056325.html


Чернелицький замок на Прикарпатті планують зробити туристичною родзинкою

news-image: Чернелицький замок на Прикарпатті планують зробити туристичною родзинкою
Чернелицький замок – це один зі 100 чудесних замків, фортець та палаців України. Нині він являє собою руїни замку ХVІІ ст., розташовані в смт. Чернелиця Івано-Франківської області.

Чернелицький замок був збудований в 1659 р. брацлавським воєводою, новим власником м. Чернелиця, володарем Клевані та Жукова, польським магнатом русинського (українського) походження Михайлом Юрієм (Міхал Єжи) Чарторийським. До наших часів в гарному стані дійшла вказана вежа та фрагменти замкового муру.

Саме ці руїни можуть стати туристичною цікавинкою того краю. Таку ідею висловив у соцмережі новий директор Дністровський регіональний ландшафтний парк Михайло Ковтун.

Перед тим, як вкотре відвідати руїни Чернелицького замку ХVІІ ст., але вже в якості директора Дністровського РЛП, завданням якого є також збереження цінних природних та історико-культурних комплексів та об’єктів на території парку, я ознайомився з багатьма матеріалами, крім загальнодоступної інформації на електронних ресурсах, провів зустрічі та телефонні бесіди з багатьма науковцями та фахівцями. І, тепер, точно знаю, як вдихнути в ці руїни життя – відкрити його для туристів”, - написав Ковтун.

Також директор парку надіється на розуміння, підтримку, сприяння та роботу всіх небайдужих, адже це нелегка і довготривала справа.

http://www.blitz.if.ua/news/chernelyckyy-zamok-na-prykarpatti-planuyut-zrobyty-turystychnoyu-rodzynkoyu.html


Пожежа в Києві: ледь не згоріла унікальна пам’ятка архітектури

У Києві спалахнула пожежа на другому поверсі нежитлового будинку-пам’ятки архітектури, що по вулиці Ільїнській, 5/14.

Про це повідомляє dtp.kiev.ua.

Обійшлося без постраждалих. На місці працювали екіпажі ДСНС, патрульної поліції і швидкої допомоги.

Причини загоряння будівлі з’ясовуються. Вулицю Волоську через пожежу довелось тимчасово перекрити.

За даними Інформаційного зведеного переліку об’єктів культурної спадщини Подільського району станом на 1.05.2017, будинок житловий 1874-1875 рр. за адресою вул. Ільїнська 5/14 є пам’яткою архітектури і має охоронний номер №623-Кв, повідомляє «Сегодня».

Зелена цегляна будівля перебуває на балансі ЗАТ «УкрСАТ». Будівля обгороджена зеленим парканом, проте деяке скло розбите. За даними Подільської РДА, будинок перебуває в аварійно-небезпечному стані. У пропозиціях РДА – повернути будівлю до комунальної власності.

http://vgolos.com.ua/news/pozhezha_v_kyievi_led_ne_zgorila_unikalna_pamyatka_arhitektury_foto_video_293732.html


13 ГРУДНЯ ВІДБУДЕТЬСЯ КРУГЛИЙ СТІЛ “СКЛАДНІ АСПЕКТИ ПОВЕРНЕННЯ ТА РЕСТИТУЦІЇ КУЛЬТУРНИХ ЦІННОСТЕЙ І ЗАКОНОДАВЧІ МЕХАНІЗМИ ЦЬОГО ПРОЦЕСУ”

13 грудня (середа) о 10.00 у конференц-залі Національного музею Тараса Шевченка (м. Київ, бульв. Т. Шевченка, 12) відбудеться круглий стіл на тему «Складні аспекти повернення та реституції культурних цінностей і законодавчі механізми цього процесу».

Захід організований Міністерством культури України з метою забезпечення фахової дискусії і обговорення складних аспектів законодавчого врегулювання питання повернення і реституції культурних цінностей на сучасному етапі та визначення практичних кроків і взаємодії усіх заінтересованих сторін цього процесу.

Проблема незаконного обігу культурних цінностей та їх повернення країнам походження, в т.ч. повернення незаконно переміщених культурних цінностей в Україну, є актуальною і вимагає вироблення єдиного алгоритму дій різних зацікавлених органів.

Сьогодні існує потреба удосконалення законодавства України в частині повернення і реституції культурних цінностей країнам їх походження, у тому числі культурних цінностей, незаконно вивезених під час Другої Світової війни, з урахуванням норм міжнародного законодавства та з метою встановлення чіткого порядку дій сторін при поверненні чи реституції культурних цінностей.
Повернення та реституція культурних цінностей як один із визначальних напрямів державної політики цивілізованого суспільства постійно перебуває у полі світової уваги політиків, дипломатів, науковців, оскільки від розуміння його сутнісних проявів, усвідомлення ступеню та масштабів втрат культурних цінностей залежить можливість налагодження конструктивного діалогу та вживання раціональних кроків щодо управління процесом повернення культурних цінностей з метою збереження національних культурних цінностей як вияву колективної пам’яті народу, зафіксованої в матеріальному культурному спадку.
Питання сучасного стану справ у царині повернення та реституції культурних цінностей є складним і важливим.
На круглому столі обговорюватиметься широке коло питань, пов’язаних з дослідженням питання повернення і реституції культурних цінностей країнам їх походження, створенням ефективного правового регулювання цього процесу та контролем за переміщенням культурних цінностей.
До участі у круглому столі запрошені науковці, юристи, експерти, посадові особи та громадські діячі.

Організатор: Міністерство культури України
Місце проведення: Національний музей Тараса Шевченка, конференц-зал (м. Київ, бульв. Т. Шевченка, 12)
Час проведення: 10.00 – 16.00
Контактна особа: Пахлова Світлана Євгенівна, тел. 272-48-07.

http://mincult.kmu.gov.ua/control/uk/publish/article?art_id=245312606&cat_id=244913751


У КИЄВІ ОБГОВОРИЛИ ПРОБЛЕМАТИКУ ПОВЕРНЕННЯ ТА РЕСТИТУЦІЇ КУЛЬТУРНИХ ЦІННОСТЕЙ

Фахові дискусії та обговорення складних аспектів законодавчого врегулювання питання повернення і реституції культурних цінностей відбулися під час круглого столу, організованого Міністерством культури України. Учасниками заходу стало близько 50 науковців, юристів, експертів, посадових осіб та громадських діячів.

Як наголосила заступник Міністра культури Тамара Мазур, існуюча проблема незаконного обігу культурних цінностей та їх повернення країнам походження, в першу чергу Україні, є надзвичайно актуальною для України і вимагає вироблення єдиного спільного алгоритму дій різних зацікавлених органів та сторін цього процесу. Так, на сьогодні існує потреба удосконалення законодавчої бази України, зокрема, в частині повернення і реституції культурних цінностей країнам їх походження, у тому числі культурних цінностей, незаконно вивезених під час Другої Світової війни, з урахуванням нових практичних вимог на основі міжнародного законодавства, а також встановлення чіткого порядку дій сторін при поверненні в Україну культурних цінностей.

«Розуміння та усвідомлення ступеню та масштабів втрат культурних цінностей України сприяє налагодженню конструктивного діалогу та здійсненню раціональних кроків у процесі повернення культурних цінностей, а отже збереженню національних культурних цінностей як вияву колективної пам’яті народу, що зафіксовані в матеріальному культурному спадку», – говорить Тамара Мазур.

image002

Учасники круглого столу наголосили на надзвичайній актуальності й належній увазі з боку держави до окресленого питання, розглянули та обговорили наявні проблеми повернення та реституції культурних цінностей, наголосили на необхідності удосконалення діючого законодавства.

У рамках зустрічі також розглядались конкретні приклади незаконного обігу культурних цінностей України, що нині перебувають за межами країни, та можливі шляхи повернення цих культурних цінностей.

image008

В умовах розвитку сучасного суспільства питання повернення в Україну культурних цінностей, що перебувають на території інших держав, є комплексним, складним та вимагає ґрунтовного вивчення, належного фінансування галузі, відповідного науково-методичного, кадрового, матеріально-технічного, інформаційного забезпечення.

Окрему увагу під час круглого столу було приділено питанню професійної підготовки фахівців у сфері повернення ї реституції культурних цінностей, у тому числі впровадження фахової освіти для студентів мистецьких вузів.

Також під час круглого столу відбулась презентація книги Дмитра Коваля «В ім’я мистецтва. Міжнародно-правовий контекстуальний аналіз захисту культурних цінностей у зв’язку зі збройним конфліктом» та передача видання автором Міністерству культури.

За підсумками засідання круглого столу учасниками зібрання напрацьовані рекомендації в частині врегулювання питання повернення і реституції культурних цінностей, де було підкреслено важливість розробки протоколу дій (рекомендацій) для установ культури у випадках виявлення культурних цінностей, незаконно вивезених з України, та їх повернення; необхідність залучення фахівців у галузі міжнародного права, вчених, працівників музеїв, бібліотек, архівів до роботи над законопроектом щодо повернення культурних цінностей та надання відповідних практичних рекомендацій; активізації міжгалузевої співпраці та налагодження державно-приватного партнерства у галузі повернення в Україну культурних цінностей; просування в інформаційному просторі матеріалів щодо зниклих культурних цінностей України.

http://mincult.kmu.gov.ua/control/uk/publish/article?art_id=245314885&cat_id=244913751


Підсумки Другого Всеукраїнського огляду творчих робіт «Забуті пам’ятки історії та культури України».

IMG_0660Шановні гості, номінанти, їх керівники! Ми раді вітати Вас в «Українському товаристві охоронипам’яток історії та культури». У 2017 році наше Товариство  продовжило чудову традицію – проведення Всеукраїнського огляду творчих робіт «Забуті пам’ятки історії та культури України».  У 2017 році проходить Другий Огляд, який розрахований на дітей шкільного віку та студентство. Почався конкурс 19 червня і сьогодні – 19 грудня підведення результатів конкурсу, відкриття виставки дитячих робіт, що представлені зі всіх регіонів України.

IMG_0683Результати своїх пошуків та творчого натхнення на розгляд журі запропонували молоді дослідники з тринадцяти областей України і міста Києва. Найбільш активною були – Донецька, Полтавська, Харківська області (Вінницька – 8, Донецька – 12, Житомирська – 5, Закарпатська – 7, Запорізька – 6, Київська – 6, Кіровоградська – 4, Луганська – 6, Полтавська – 13, Харківська – 7, Одеська – 1, Черкаська – 12, Чернівецька – 3 та місто Київ – 2).

IMG_0647Всього в Огляді взяли участь 92 учасника, кожен із своїм унікальним витвором мистецтва, нарисом або віршом. Роботи розглядалися у кількох номінаціях: малюнок, опис, нарис. Та траплялися й вірші, і публіцистика, проекти, а також картини, створені в техніці бісерної вишивки або випалювання, і навіть скульптурне моделювання. До робіт додавалися презентації. Найбільше представлено роботи у номінаціях: малюнок пам’ятки – 24 малюнків, фото пам’ятки – 11, легенди про пам’ятки та описи пам’яток, як національного так і місцевого значення – 11, вірші – 6.

Відмітимо також, що активно долучилися до творчої роботи керівники учнівських робіт: як вчителі історії, так і викладачі культурології, образотворчого мистецтва, суспільних дисциплін, зарубіжної літератури. Серед педагогів, що взялися допомагати молоді з цікавим, проте досить нелегким завданням описати та змалювати пам’ятки, є і заступники директорів, і керівники художніх гуртків, і вчителі-організатори, зокрема Харківського вищого коледжу мистецтв, Полтавської гімн.№21, Лубенської ЗОШ №10, ДНЗ «Запорізький професійний торгово-кулінарний ліцей», Краматорської худ. школи та інші.

IMG_0641

Таким чином, українські школярі мали змогу привернути увагу до регіональних пам’яток, що потребують збереження, продемонструвавши власні таланти, фантазію і творчі підходи. Кожна робота по-своєму цікава та унікальна, кожна свідчить про талант і творчу індивідуальність юного автора. Малюнки: Ша́ргородський за́мок, Дворянський маєток родини В.Коршун (Краматорськ), Житомирська обласна філармонія ім.Святослава Ріхтера, Дерев’яна церква с.Колодне, Спасо-Преображенський Мгарський монастир, Садиба Ольги Кобилянської. Вірші: «Хотинська фортеця», «Казка  про турецький стовп». Фотоматеріали: Замок Терещенків  у  с. Дениші, Каплиця Свейковських в місті Тетієві, Палац Тошковича Маєток і дендропарк Олександра Абази та інші.

Сьогодні ми бачимо, що експонатами стали не тільки роботи, пов’язані із зображальним мистецтвом. Відвідувачі можуть прочитати представлені тут нариси про пам’ятки, їх описи, присвячені визначним місцям вірші, казки, оповіді, легенди. Все це створює особливу атмосферу причетності до історичних подій та близького знайомства з пам’ятками, змальованими у пропонованих матеріалах. Роботи наших юних пам’яткознавців виконують основну свою функцію – пробуджують суспільну цікавість до багатої історії України, де поряд зі значними та усім відомими подіями не меншу вагу мають події локальні, мало кому відомі. Те ж саме можна сказати і про пам’ятки – досліджуючи та популяризуючи усім знайомі та затребувані серед туристів, не варто забувати про ті, які чекають свого часу бути поміченими та оціненими – і, на жаль, через свій стан та людську байдужість можуть не дочекатися. Тому Українське товариство охорони пам’яток історії та культури намагається докласти зусиль, щоб ці пам’ятки культурної спадщини були збережені для майбутніх поколінь.


У МІНКУЛЬТУРИ ПІД ЧАС ЕКСПЕРТНОЇ ЗУСТРІЧІ ОБГОВОРИЛИ ВНЕСЕННЯ ЗМІН ДО ЗАКОНУ УКРАЇНИ “ПРО МУЗЕЇ ТА МУЗЕЙНУ СПРАВУ”

У Міністерстві культури відбувся круглий стіл за участі представників музейної спільноти з метою обговорення проекту Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про музеї та музейну справу» та проекту наказу Міністерства культури України «Про внесення змін до Інструкції з організації обліку музейних предметів.

Зокрема, під час зустрічі обговорювалися запропоновані зміни до Закону України «Про музеї та музейну справу», а саме:  уточнення терміну «музей» та приведення його у відповідність до чинного законодавства, конкретизація терміну «музейний предмет», врегулювання на рівні Закону права власності держави на музейні предмети державної частини Музейного фонду України, а також порядку формування Державного реєстру національного культурного надбання.

Учасники зібрання розглянули питання врегулювання на рівні Закону електронного обліку музейних предметів, цифрового реєстру музеїв і закладів музейного типу України та надання адміністративної послуги щодо погодження передачі музейних предметів, музейних колекцій, музейних зібрань, що належать до державної частини Музейного фонду України, на тимчасове перебування їх за кордоном для експонування на виставках, реставрації або проведення наукової експертизи тощо.

Після  обговоренння порушених питань, учасники круглого столу  висловили  низку зауважень та пропозицій, які будуть враховані під час доопрацювання згаданихнормативних актів та запропоновані для обговорення широкому загалу  музейної спільноти.

http://mincult.kmu.gov.ua/control/uk/publish/article?art_id=245318220&cat_id=244913751

 


ДЕЯКІ ПІДСУМКИ ДІЯЛЬНОСТІ ГОЛОВНОЇ РАДИ ГО «УТОПІК» У 2017 РОЦІ

І. ІНІЦІАТИВИ до ВЕРХОВНОЇ РАДИ УКРАЇНИ:

 1. Ініціювали проведення у 2018 році Парламентських слухань щодо стану, проблем і перспектив охорони культурної спадщини в Україні на підтримку рішення Європейського парламенту щодо оголошення 2018 року Роком культурної спадщини в Європі.
 2. Активісти Товариства постійно беруть участь у засіданнях різних рівнів з обговорення змін і доповнень до Закону України «Про охорону культурної спадщини», відповідних нормативно-правових актів, в першу чергу стосовно Історико-містобудівельного обґрунтування.
 3. Голова Товариства Бур’янова М.І. брала участь у засіданні Комітету з питань культури і духовності на тему «Про збереження об’єктів культурної спадщини під час реалізації інвестиційного проекту будівництва на Поштовій площі у місті Києві» – 08.11.2017 р.
 4. Ініціювали до Комітету з питань правової політики та правосуддя пришвидшення розгляду проекту Закону «Про внесення змін до Цивільного кодексу України (щодо позовної давності)» – стосовно фактів незаконного відчуження об‘єктів права власності Українського народу, у тому числі земельних ділянок, які входять до земель природного чи історико-культурного значення.

ІІ. СПІВПРАЦЯ з МІНІСТЕРСТВОМ КУЛЬТУРИ УКРАЇНИ:

 1. Члени Бюро Колегії Товариства, члени Головної ради входять до:
 • Громадської ради – Кожушко Б.В. (голова), Нікіфорова І.А.;
 • Науково-методичної ради з проблем охорони культурної спадщини – Діхтяр Я.Я. (голова), Куковальська Н.М., Титова О.М.;
 • Експертної комісії з розгляду питань занесення об’єктів культурної спадщини до Державного реєстру нерухомих пам’яток України – Титова О.М. (голова), Горькова А.О. та інші. Проведено експертизу майже 1000 пакетів облікових документів;
 • Науково-експертної комісії – Титова О.М.
 • Члени Колегії, активісти Товариства брали участь у конкурсних комісіях з обрання директорів установ Товариства: Національного Києво-Печерського історико-культурного заповідника; Національного історико-культурного заповідника «Чигирин»; Національного заповідника «Глухів» – 2 рази; Національної філармонії України – 3 рази. Ініціювали листом до Міністерства готовність взяти участь у журі Міжнародного конкурсу створення Меморіального комплексу Героїв Небесної сотні – Музею Революції гідності.

ІІІ. ПАМ’ЯТКООХОРОННА ДІЯЛЬНІСТЬ – ВИСТУПИ на ЗАХИСТ ПАМ’ЯТОК у КИЄВІ та РЕГІОНАХ:

По Києву:

 1. Стосовно ситуації на території Нижньої Лаври в Національному Києво-Печерському історико-культурному заповіднику:
 • створено Робочу групу (поновлена рішенням Бюро Колегії ГО «УТОПІК» від 18.05.2017р.) з вивчення ситуації щодо незаконного будівництва на території  Національного Києво-Печерського історико-культурного заповідника.
 • 06.2017року проведено перше виїзне засідання Робочої групи для вивчення ситуації з будівництвом на території Заповідника.
 • прийнято Постанову «Про результати діяльності Робочої групи з вивчення ситуації щодо незаконного будівництва на території Заповідника».
 • Привернення уваги громадськості до проблем незаконного будівництва, участь у програмі «Схеми».
 • Листи до дирекції Заповідника, Міністерства культури України з вимогою зупинити незаконне будівництво на території об’єкту Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.
 • Питання постійно на контролі.
 1. Низка заходів зі збереження та популяризації археологічного комплексу в урочищі «Китаєво»:
 • 04.2017 р. виїзне засідання Колегії Головної ради ГО «УТОПІК» «Про заходи щодо охорони та збереження археологічного комплексу «Китаєве» в Голосіївському районі м. Києва».
 • Створено Робочу групу з питання «Про заходи щодо охорони та збереження археологічного комплексу «Китаєве» .
 • Прийнято постанову «Про заходи щодо охорони та збереження археологічного комплексу «Китаєве».
 • 10.2017 р. проведено науково-практичну конференцію «Проблеми вивчення та збереження культурних ландшафтів в Україні».
 • 10.2017 р. О.В. Сєровим організовано екскурсію по урочищу Китаєве. Взяли участь в організації та проведенні місцевого фестивалю «Китаївська фортеця», присвяченого збереженню  урочища і довкілля від забудови.
 • Листи до Департаменту містобудування та архітектури КМДА, Департаменту культури КМДА, Інституту археології НАНУ, Київської міської ради та Київської міської державної адміністрації.
 • Участь М.І. Бур’янової у прес-конференції «Громадськість вимагає в Мінкультури та мера Києва припинити незаконну забудову у місцевості «Китаєве».
 1. Питання охорони комплексу пам’яток Національного Музею народної архітектури та побуту України (Пирогове):
 • Листи до Міністерства культури України.
 • Участь М.І. Бур’янової у прес-конференції «Знищення ландшафту Національного музею «Пирогове».
 • 07.17 р. участь у акціях протесту щодо забудови охоронної зони комплексу пам’яток Пирогово, після якої депутати Київради відхилили передачу під багатоповерхову забудову 10 га поля, яке становить охоронну зону Музею в Пирогово та НПП «Голосіївський».
 1. Заходи по Будинку Педагогічного музею з Музеєм Української революції:
 • 08.2017 р. проведено виїзде розширене спільне засідання Колегії Головної ради ГО «УТОПІК» та Колегії Ради Громадської спілки  «КМО УТОПІК» «Проблеми збереження та використання Будинку Центральної Ради (Будинку педагогічного музею, пам’ятки архітектури та історії національного значення)».
 • Прийнято спільну Постанову «Щодо Будинку педагогічного музею, пам’ятки архітектури та історії національного значення».
 • Листи до Київської міської державної адміністрації, Міністерства культури України.
 1. Участь представників Товариства у Робочий групі для врегулювання ситуації, що склалася навколо реконструкції будівель Київського драматичного театру на Подолі по Андріївському узвозу, 20 а, б – утворена Київською міською держадміністрацією.
 2. Питання збереження окремих споруд і комплексів:
 • «Садиби Міхельсона» та кварталу по вул. Пушкінській – Великій Васильківській;
 • «Садиби Мурашка»;
 • Замкової гори – Андріївського узвозу;
 • Покровського жіночого монастиря;
 • Споруд Київської фортеці, зокрема Башти №5 по вул. Рибальській, 22;
 • Дачної забудови початку ХХ ст. по вул. Львівській, 80;
 • Будинку по вул. Січових Стрільців, 91;
 • Порушення законодавства на будівництві по вул. Івана Павла ІІ – Л.Первомайського;
 • Проблеми з пам’ятником Суворову на території училища ім. Богуна, а також Герою Радянського Союзу Кудряшову В.І. на території училища залізничників.

Інші регіони:

Волинська обл.:

 • Збереження зразків народної архітектури у Музеї історії господарства Волині – скансен;
 • Проти скорочення території Державного історико-культурного заповідника у Луцьку;

Дніпропетровська обл.:

 • м. Дніпро – збереження комплексу будівель лікарні «Червоного хреста» по вул. Короленка, 22;
 • історичної забудови по вул. Сергія Єфремова, 22, 23, 24;
 • м. Покров – створення археолого-палеонтологічного музею у місті;
 • встановлення меморіальної дошки на честь видатного українського археолога Мозолевського Б.М.;

 Київська обл.:

 • Про статус Городища у Мирчанській с/р Бородянського району;

Луганська обл.:

 • Про створення меморіалу на честь учасників АТО у с. Чмирівка Старобільського району;

Львівська обл.:

 • м. Львів – проти намірів будівництва в історичному ареалі по вул. В.Чорновола, 45Б;
 • Про збереження і подальше використання Костелу Всіх Святих (арх. Б.Меретин, ск. І.Пінзель) у с. Годовиця Пустомитівського району;

Миколаївська обл.:

 • Участь членів Головної ради Товариства у 5 громадських слуханнях стосовно збереження пам’яток археології та історичного ландшафту Буго-Гардівської паланки;

Сумська обл.:

 • м. Суми – збереження Воскресенської церкви 1702 р.;
 • Про збереження і використання комплексу Гамаліївського монастиря з похованнями Скоропадських в с. Гамаліївка Шосткинського району ( з приводу відселення Шосткинської виправної колонії №66);

Черкаська обл.:

 • Про загрозу знищення історичного ландшафту навколо Шевченківського національного заповідника в Каневі;

Чернігівська обл.:

 • м. Чернігів – щодо підтримки ідеї домінування історичного середмістя Чернігова до Списку Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО;
 • м. Ніжин – щодо статусу пам’ятки комплексу споруд магазинів за адресою: вул. Московська, 1 (внесено за поданням Товариство у 2012 р.).
 1. Внесено до Мінкультури пропозиції щодо занесення до Державного реєстру нерухомих пам’яток України:

 по м.Києву: 1)Церква Покровського монастиря і корпус келій; 2)Флігель по вул. Пушкінській, 20б; 3)Дачний будинок по просп. Перемоги, 130/1;

по м.Одесі: 1)«Гігантські (Потьомкінські) сходи з підпірними стінами.

ІV. СТВОРЕННЯ НОВИХ ВІДОКРЕМЛЕНИХ ОСЕРЕДКІВ ТОВАРИСТВА:

 1. Новопсковська районна організація;
 2. Київський міський центр;
 3. Київська обласна організація 

V. ВСЕУКРАЇНСЬКА ПАМ’ЯТКООХОРОННА ТОЛОКА – До ДНЯ ПАМ’ЯТОК і ПАМ’ЯТНИХ МІСЦЬ

Толока показала високі результати у пам’яткоохоронній роботі у містах: Чернігові, Львові, Одесі, Тернополі, Харкові, Луцьку, Вінниці, Івано-Франківську, Житомирі,  Кропивницькому, Миколаєві, Сумах, Херсоні, Апостолівському районі Дніпропетровської області, Чорнухинському районі Полтавської області.

 Взяли участь організації Товариства  в 15 регіонах.

VI. МІЖНАРОДНІ, ВСЕУКРАЇНСЬКІ НАУКОВІ ТА НАУКОВО-ПРАКТИЧНІ КОНФЕРЕНЦІЇ, КРУГЛІ СТОЛИ, ФОРУМИ

 1. 26-та Міжнародна конференція «Нові Дослідження пам’яток козацької доби в Україні»;
 2. Шості Всеукраїнські Зарембівські читання;
 3. Перший Всеукраїнський музейний форум;
 4. Науково-практична конференція «Проблеми вивчення та збереження культурних ландшафтів в Україні»;
 5. П’ятнадцята міжнародна наукова конференція «Церква – наука – суспільство: питання взаємодії».

VII. ДРУГИЙ ТУР ВСЕУКРАЇНСЬКОГО ОГЛЯДУ ТВОРЧИХ РОБІТ «ЗАБУТІ ПАМ’ЯТКИ ІСТОРІЇ ТА КУЛЬТУРИ УКРАЇНИ»

Результати своїх пошуків та творчого натхнення на розгляд журі запропонували молоді дослідники з тринадцяти областей України і міста Києва. Найбільш активною були – Донецька, Полтавська, Харківська області (Вінницька – 8, Донецька – 12, Житомирська – 5, Закарпатська – 7, Запорізька – 6, Київська – 6, Кіровоградська – 4, Луганська – 6, Полтавська – 13, Харківська – 7, Одеська – 1, Черкаська – 12, Чернівецька – 3 та місто Київ – 2).

Всього в Огляді взяли участь 92 учасника, кожен із своїм унікальним витвором мистецтва, нарисом або віршом.

VІII. ДІЯЛЬНІСТЬ КУЛЬТУРОЛОГІЧНОГО ЦЕНТРУ ТОВАРИСТВА:

 1. Проведено понад 10 художніх виставок;
 2. Знято художньо-документальний фільм про Народного артиста В.Дальського;
 3. Організовано ряд спільних заходів з організацією «Спадщина предків».

ІХ. ДІЯЛЬНІСТЬ РЕГІОНАЛЬНИХ ОРГАНІЗАЦІЙ:

 1. Апостолівської районної у Дніпропетровській області – впорядкування пам’яток козацької доби у районі, зокрема історичних поховань на козацьких кладовищах;
 2. Бахмутської районної у Донецькій області – популяризація культурної спадщини краю через публікацію книг краєзнавчого характеру;
 3. Вінницької обласної – підготовка статей до Зводу пам’яток історії та культури по Вінницькій області;
 4. Волинської обласної – організація фестивалю та конференції дзвонарного мистецтва; участь у двох міжнародних конференціях із дзвонарного мистецтва (Польща, Білорусь); підготовка і видання монографії та збірки із дзвонарного мистецтва;
 5. Житомирської обласної – заходи із вивчення, збереження і популяризації пам’яток культурної спадщини області;
 6. Київської обласної – обстеження пам’яток культурної спадщини області; підготовка і проведення заходів із збереження і популяризації археологічного комплексу «Китаєво» у Києві;
 7. Одеської обласної – участь у дорадчих органах при місцевих органах охорони культурної спадщини; підготовка облікових документів на пам’ятки культурної спадщини; підготовка і видання книг із серії «Уходящая Одесса» (кн. 4-я – авт. Арутюнова И.В., Шерстобитов В.В.);
 8. Новокаховської міськрайонної у Херсонській області – заходи із збереження історичного середмістя Нової Каховки – пам’яток архітектури, містобудування, монументального мистецтва;
 9. Тернопільської обласної – заходи із вивчення, збереження і популяризації пам’яток культурної спадщини області;
 10. Харківської обласної – заходи із збереження і популяризації пам’яток культурної спадщини області;
 11. Чернігівської обласної та міської – участь у дорадчих органах при місцевих органах охорони культурної спадщини; організація та проведення кількох науково-практичних конференцій, виставок, зокрема присвячених А.Карнабеду, В.Могучову;
 12. Чорнухинської районної у Полтавській області – заходи із збереження меморіальної садиби Г.Сковороди, пам’яток архітектури у стилі українського модерну.

Х. ПІДТРИМКА РІЗНИХ ІНІЦІАТИВ:

 • Відновлення видання журналу «Пам’ятки України: національна культурна спадщина” (спільно з 9 установами та організаціями);
 • Щодо державних нагород активістам Товариства з нагоди ювілеїв – Івакіна Г.Ю., Кожушка Б.В.;
 • Подання на Премію ім. Катерини Білокур художниці-керамістки Томашевської В.І.;

Участь в ювілейних урочистостях з нагоди:

 1. 50-річчя заснування Національного архітектурно-історичного заповідника «Чернігів стародавній»;
 2. 50-річчя заснування Ніжинського краєзнавчого музею імені Івана Спаського;
 3. 40-річчя Національного музею «Київська фортеця»;
 4. 150-річчя від дня народження видатного вченого і громадського діяча Біляшівського М.Ф.

 


Поздоровлення та привітання З Новим роком!

Дай Боже Вам любові і тепла,

Добра в сім’ї і затишку в оселі,

Щоб щастя світла музика текла

В різдвяні свята, щедрі і веселі!

Хай здійснює бажання рік Новий,

З чудовим святом, радості і мрій

Ми щиро і сердечно Вас вітаєм!

banner_18_ua