Архів за Вересень 2018


МІНКУЛЬТУРИ ПРОВЕЛО СЕМІНАР-ПРАКТИКУМ З ПИТАНЬ ОБЛІКУ ТА ПЕРЕМІЩЕННЯ МУЗЕЙНИХ ПРЕДМЕТІВ ДЛЯ МУЗЕЙНИХ ФАХІВЦІВ ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

У комунальному закладі «Покровський історичний музей» (м. Покровськ, Донецька обл.) відбувся семінар-практикум для директорів та головних зберігачів музеїв Донецької області у рамках культурного заходу «Музейна толока на Донеччині».

У семінарі взяли участь: начальник відділу з питань музейної справи Мінкультури Володимир Чорногор, головний спеціаліст відділу з питань музейної справи Мінкультури Леся Клименко, а також Оксана Янковенко – головний зберігач фондів Національного музеї історії України у Другій світовій війні, Ганна Вівчар – головний зберігач Національного художнього музею України, Владислав Піоро – голова правління ГО «Український центр розвитку музейної справи», Андрій Качуро – засновник компанії Amuseum.

Основною темою обговорення стало питання обліку та переміщення музейних предметів.

У своїх виступах доповідачі висвітлили питання діяльності Експертно-фондової комісії Мінкультури, ведення фондово-облікової документації, паперового та електронного обліку музейних предметів, звірення наявності музейних предметів з фондово-обліковою документацією, законодавчі норми переміщення музейних предметів державної частини Музейного фонду України, технічне оснащення сучасного музею тощо.

http://mincult.kmu.gov.ua/control/uk/publish/article?art_id=245413900&cat_id=244913751


«Чернігів стародавній» запрошує науковців на «Карнабідівські читання». Термін подання заявок продовжений до 24 вересня

Наукова конференція запланована на 4-5 жовтня 2018 року. На неї вже подали заявки дослідники старовини з Києва, Мінська (Білорусія), Чернігова, Глухова, Вінниці, Пляшева (Рівненська область) та ін.

ІV Карнабідівські читання приурочені 20-річчю надання статусу національного Чернігівському державному архітектурно-історичному заповіднику.

Тематичні напрями роботи читань:

– історіографічні та джерелознавчі дослідження історико-культурної спадщини Північного Лівобережжя;

– вивчення археологічних пам’яток;

– заходи з охорони історико-культурної спадщини;

– концептуальні підходи заповідників до збереження рухомих і нерухомих об’єктів;

– актуальні проблеми пам’яткооохоронної діяльності;

– музеєзнавство та музейна справа;

– семантичні особливості храмів.

Вимоги до оформлення:

– оформлення статей згідно з вимогами ДАК МОН України до публікацій у фахових виданнях;

– обсяг матеріалів, що подаються, — до 0,7 друк. арк. тексту, набраного на комп’ютері; шрифт Times New Roman, розмір 14, через 1,5 міжрядковий інтервал (текстовий редактор WORD 6-7, у форматі RTF або DOC); поля зліва, зверху, знизу та справа — 20 мм; абзац — 1,25 мм (в автоматичному режимі);

– посилання післятекстові з нумерацією за зростанням; у тексті вони подаються у квадратних дужках, наприклад, [2, с. 15], посилання наприкінці тексту після заголовку «Джерела та література», список літератури подається через 1 інтервал з розміром шрифту 12;

– графіка (ілюстрації, графіки, схеми тощо) подається окремим файлом, кожне зображення у форматі JPG або TIFF, розміром не менше 10×15 см, де 10 см базова (менша) сторона, підписи до ілюстрацій додаються в окремому текстовому документі;

– інформацію про автора/авторів потрібно вмістити перед заголовком без скорочень (прізвище, ім’я, по батькові повністю), науковий ступінь, вчене звання, посада, місце роботи, електронна адреса та телефон;

–  обов’язковою умовою є наявність УДК, анотацій і ключових слів двома мовами: українською та англійською до 500 друк. знаків кожна та розширеної англійської (1,5-2 тис. друк. знаків).

Усі матеріали, що не відповідають зазначеним вимогам будуть відхилятися. Оргкомітет залишає за собою право відбору доповідей та статей для включення їх до збірника наукових праць «Карнабідівські читання».

Організатори читань:

Національний архітектурно-історичний заповідник «Чернігів стародавній», Центр пам’яткознавства Національної академії наук України і Українського товариства охорони пам’яток та культури.

Заявки на участь у читаннях та теми доповідей приймаються до 24 вересня 2018 р. за адресою: Національний архітектурно-історичний заповідник «Чернігів стародавній», вул. Преображенська, 1, м. Чернігів, Чернігівська обл., Україна, 14000 або на e-mail: oldcher@gmail.com; тел./факс (0462) 647-145 (з приміткою в темі листа «Карнабідівські читання»).

Кінцевий термін подання текстів до друку — до 30 листопада 2018 року.

Контактна особа: учений секретар Черняков Сергій Васильович, моб. тел. (050) 768-71-35.

Запрошення на читання буде надіслано додатково. Проїзд, проживання та харчування за рахунок учасників конференції.

https://oldchernihiv.com/chernigiv-starodavnij-zaproshuye-naukovtsiv-na-karnabidivski-chytannya-termin-podannya-zayavok-prodovzhenyj-do-24-veresnya/


V Спаські міжнародні наукові читання

З 12 по 14 вересня 2018 р. у містах Ніжин та Батурин проходили V  Спаські міжнародні наукові читання, присвячені 100-річчю музейної діяльності І.Г. Спаського та 25-річчю створення Національного історико-культурного заповідника «Гетьманська столиця». Учасниками читань були представники не тільки з різних міст України, а і гості з  ближнього зарубіжжя. Організаторами читань, перш за все, є Ніжинський краєзнавчий музей ім. І. Спаського, Центр пам’яткознавства НАНУ і УТОПІК  України, Національний історико-культурний заповідник «Гетьманська столиця».

Національний заповідник «Глухів» традиційно, починаючи з 2010 р., бере участь у цьому науковому зібранні, готуючи доповіді та публікації до фахового видання «Ніжинська старовина». Цього року вони були присвячені дослідженню нововиявленої пам’ятки історії м. Глухова – «Лікарні св. Єфросинії» (С. Жукова), виборчим кампаніям Глухівського округу у 20-х роках ХХ ст. (І. Мошик), дитячій безпритульності на Глухівщині у 20-х – 30-х роках ХХ ст. (Л. Артемова), новим археологічним знахідкам на території колишнього Глухівського повіту (Ю. Коваленко), історії Хрестовоздвиженського Трудового Братства М. Неплюєва (Н. Мірошниченко).

Під час урочистого відкриття краєзнавчого форуму в Ніжинській міськраді старший науковий співробітник Центру пам’яткознавства НАНУ і УТОПІК  України Сергій Зозуля привітав присутніх та зауважив, що даний захід є дуже важливим для наукової спільноти і подякував всім, хто цього року завітав до Ніжина, аби поділитись результатами своїх досліджень подальшими планами у цій роботі.

http://nz-hlukhiv.com.ua/novini/v-spaski-mizhnarodni-naukovi-chitannya.html


Чернігівські пам’ятки підкорюють Софію Київську

42179593_1888003734597646_2771826104468504576_nУ Національному заповіднику «Софія Київська» відкрилася виставка картин чернігівського художника, історика-археолога Олександра Терещенка «Чернігівщина: історія очима художника». В експозиції представлені акварелі із зображенням відомих архітектурних пам’яток Чернігова, Седнева, Новгород-Сіверського. 

42319651_1888003651264321_4171821555602423808_n (1)Як зазначає сам автор, ще зі шкільних років він намагався поєднувати любов до історії з любов’ю до образотворчого мистецтва. З 2013 р. Олександр Терещенко професійно займається ілюстрацією, насамперед, історичного та військово-історичного профілю. Ним створені роботи для Батуринського національного історико-культурного заповідника “Гетьманська столиця”, ілюстрації для науково-популярної періодики та художньої літератури.
Інший мотив творчості художника – історико-архітектурні пам’ятки Чернігово-Сіверщини. Як правило, автор виконує їх в техніці акварельного живопису. Саме акварельні роботи, створені 2015 – 2018 роках, і склали основу даної виставки.
У відкриті взяли участь: заступник голови Українського товариства охорони пам’яток історії та культури Богдан Кожушко, перший заступник генерального директора Національного заповідника «Софія Київська» Вадим Кириленко, завідувач відділу «Музей «Будинок митрополита» Національного заповідника «Софія Київська» Ірина Абрамова, головний архітектор Національного Києво-Печерського історико-культурного заповідника Олександр Романченко, співробітнки музею, науковці.
Експозиція працюватиме в музеї «Будинок митрополита» з 20 вересня по 1 жовтня 2018 року.

Про автора:
Олександр Терещенко народився 1983 р. у м. Новгороді-Сіверському Чернігівської обл. Закінчив місцеву середню школу-інтернат імені К. Д. Ушинського. 2000 р. вступив на історичний факультет Чернігівського державного педагогічного університету імені Т. Г. Шевченка. Упродовж останніх п’ятнадцяти років займається науковою діяльністю у стінах рідного вишу. Основна сфера професійних інтересів – археологія та військова історія середньовічної Русі.


УКРАЇНСЬКІ ЕКСПОНАТИ СТАЛИ ПЕРШОЮ ІНОЗЕМНОЮ ЕКСПОЗИЦІЄЮ В СВІТІ, ДЛЯ ЯКОЇ МУЗЕЙ ГУГУН (ЗАБОРОНЕНЕ МІСТО) ВІДКРИВ СВОЇ ДВЕРІ

image006

У музейному комплексі Гугун (Заборонене Місто), найбільшому музейно-архітектурномукомплексі у світі, відкриттям виставки українських артефактів, розпочалися Дні культуриУкраїни у Китайській Народній Республіці. Це непересічна подія в культурно-мистецькомусередовищі, адже Україна стала першою державою в світі, для якої музей Гугун відкривсвої двері для експозиції. У церемонії відкриття Днів культури України у Китайській НароднійРеспубліці взяли участь Міністр культури України Євген Нищук та Міністр культури та туризму КНР Ло Шуґан.

«Не можу не пишатися, що українські реліквії представлені у найбільшому палацовомукомплексі у світі – музеї Гугун, який щиросердно відкрив свої двері для презентаціїукраїнської культури», – сказав під час виступу Міністр культури України Євген Нищук.«Впевнений, що і надалі дружба та взаєморозуміння між нашими країнамипоглиблюватимуться, сприятимуть розширенню мистецького простору, слугуватимутьпідвищенню зацікавленості пересічних громадян до творчих надбань митців української ікитайської культур. Від усього серця бажаю успіху Дням культури України у Китаї та маюнадію, що українська культура залишить незабутнє враження у серцях китайськогонароду».

Виставка репрезентує українські реліквії – коштовності, старожитності та сучасні прикрасиз бурштину – традиційного матеріалу, який з давніх-давен до сьогодення використовуєтьсядля виготовлення ювелірних виробів. Виставку доповнили сучасні графічні твориукраїнських художників другої половини ХХ – початку ХХІ ст. В сюжетах яких присутніісторичні мотиви трипільської та скіфської доби, сюжети з українського минулого ісучасності. Графічна виставка широко представляє регіональні особливості українськиххудожніх шкіл. Роботи визнаних майстрів старшого покоління і твори молодих художниківдемонструють еволюційний шлях українського образотворчого мистецтва і відображаютьйого стан на межі тисячоліть.

У рамках події в Пекіні також презентували Петриківський розпис – об’єкт нематеріальноїкультурної спадщини України, внесений до Репрезентативного списку нематеріальноїспадщини людства ЮНЕСКО. Всі охочі матимуть можливість долучитись до проведеннямайстер-класів з Петриківському розпису. У рамках Дні культури України у КитайськійНародній Республіці також відбудуться концерти всесвітньо відомого Національногозаслуженого академічного українського народного хору України імені Григорія Верьовки.Концерти хору пройдуть на найкращих майданчиках Піднебесної: музейному комплексіГугун (Заборонене Місто) та Міжнародному культурному ЕКСПО Шовкового Шляху та представлять палітру українського народного мистецтва з різних географічних таетнографічних регіонів нашої країни.

 

Довідково: Гугун або «Заборонене місто» є першим з китайських об’єктів, який бувзанесений ЮНЕСКО до списку всесвітньої спадщини людства в 1987 році. Він охоплюєцентральну частину Пекіна, від площі Тяньаньмінь, із півдня на північ, і займає площу 72гектари, містить 980 палацових споруд, а в них 8707 кімнат. Місто оточене стіноюзавдовжки 3400 м і ровом з водою, який називається «Золота вода». Майже все містозабарвлене в два кольори – жовтий і червоний. Він є одним з найбільших в світі музеїв,колекція предметів мистецтва якого налічує близько 1170000 одиниць зберігання.

http://mincult.kmu.gov.ua/control/uk/publish/article?art_id=245417139&cat_id=244913751


Підсумки V Всеукраїнського музейного фестивалю: волинські музейники знову серед кращих!

6у_resized

З 18 по 24 вересня у Дніпрі на базі Дніпропетровського національного історичного музею імені Д.І.Яворницького проходив V Всеукраїнський музейний фестиваль «Музей та виклики часу». Волинську область на фестивалі представляли в. о. директора Волинського краєзнавчого музею Анатолій Силюк та директор Маневицького краєзнавчого музею Петро Хомич, які презентували свої музейні проекти.

Всього ж у фестивалі взяли участь 57 музеїв та громадських організацій з 17 областей України. До Дніпра приїхало близько 140 музейників з усіх куточків України. Вони презентували 27 міні-виставок, 55 музейних видань та подали 36 заявок на промоушен.

В рамках фестивалю відбулися два круглі столи: «Музеї в Україні» та «Інноваційні динамічні технології в музеї». Пройшла лекція Вікторії Ловак «Позитивний імідж як запорука успіху музею». Музейники змогли побачити вечірню театралізовану екскурсію «Володарі степу: половці» та відвідали Токівські водоспади та Нікопольський краєзнавчий музей.

24 вересня відбулося нагородження переможців V Всеукраїнського музейногофестивалю. Волинський краєзнавчий музей в особі директора Анатолія Силюка отримав нагороду переможця за видання «Музей волинської ікони: книга-альбом. /Александрович В. С., Василевська С. І., Вигодник А. П., Єлісєєва Т. М., Карпюк Л. А., Ковальчук Є. І., Міляєва Л. С., Силюк А. М. – К.: АДЕФ-Україна, 2016. – 400 с., іл.», яке серед 55 поданих музейних видань зайняло почесне ІІ місце у номінації «Каталоги музейних колекцій».

http://prostir.museum/ua/post/41060