Архів за 08 Сер 2020


П О С Т А Н О В А

РОЗШИРЕНОЇ  КОЛЕГІЇ  ГОЛОВНОЇ  РАДИ 

ГО «УКРАЇНСЬКЕ ТОВАРИСТВО ОХОРОНИ ПАМЯТОК

ІСТОРІЇ ТА КУЛЬТУРИ»

 м. Київ               № 2 /2             «16» липня 2020 р.

Щодо  проекту Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих   актів України щодо збереження традиційного  характеру середовища та протидії хаотичні забудові»

Поділяючи стурбованість та занепокоєність професійного пам’яткоохоронного середовища щодо розробленого Міністерством культури, молоді та спорту (далі – МКМС) проекту Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо збереження традиційного характеру середовища та протидії хаотичній забудові» (далі – Проект), заслухавши і обговоривши виступи заступника голови Товариства КОЖУШКА Б.В. та заступника директора Департаменту охорони культурної спадщини КМДА ЧЕРНЕНКО І.І., а також членів Колегії Головної Ради Товариства ДІХТЯРЯ Я.Я., ЮРЧЕНКА С.Б., СЄРОВА О.В.,ТИМКОВИЧА В.Ю.,

Колегія Головної ради Товариства

П О С Т А Н О В Л Я Є:

 1. Підтримати окремі позитивні напрацювання в розробленому МКМСом Проекті, одночасно вказавши на його принципові недоліки, які не можуть бути прийнятними нормами в базовому пам’яткоохоронному Законі України «Про охорону культурної спадщини».
 2. Констатувати недоцільність зняття з розгляду у Верховній Раді України IX скликання законопроекту «Про внесення змін до деяких законів України з питань удосконалення системи охорони культурної спадщини» (з/п №8202 у ВРУ VIII скликання, перейменований в з/п №0895 у ВРУ IX скликання), який у 2018 році вже було прийнято за основу у першому читанні, і в якому пропонувалися вкрай актуальні удосконалення діючої системи охорони культурної спадщини.
 3. Зазначити, що в Проекті не виконані обіцянки Комітету ВРУ з питань гуманітарної та інформаційної політики, надані в листі №04-14/12 – 148(26799) від 04.02.2020 р. членам Консультативної ради при Департаменті охорони культурної спадщини КМДА, щодо врахування позитивних напрацювань законопроекту №0895 у розробленому МКМС новому законопроекті, тобто в обговорюваному Проекті.
 4. Взяти до уваги, що Товариство неодноразово офіційно зверталося до Міністерства культури та інформаційної політики України (далі – МКІП) щодо неприйнятності закритого і непублічного режиму обговорення неоднозначного Проекту, який може погіршити існуючий основний пям’яткоохоронний закон, і пропонувало свою фахову допомогу з його напрацювання.
 5. Констатувати, що до тексту Проекту виникло багато серйозних зауважень і тому слід внести до МКІП України пропозицію щодо створення робочої групи з метою належного доопрацювання розробленого Проекту. У разі створення такої робочої групи просимо включити до її складу наступних фахівців:
 • Кожушка Б.В. – заступника голови Товариства, позаштатного консультанта Комітету ВРУ з питань гуманітарної та інформаційної політики;
 • Діхтяря Я.Я. – члена Колегії Головної ради Товариства, головного архітектора Національного Києво-Печерського історико-культурного заповідника;
 • Юрченка С.Б. – члена Колегії Головної ради Товариства, директора ПОГ «Науково-дослідний інститут історії архітектури та містобудування»;
 • Сєрова О.В. – члена Колегії Головної ради Товариства, голову Київської обласної організації Товариства;
 • Черненко І.І. – заступника директора Департаменту охорони культурної спадщини КМДА.
 1. Вкотре звернутися до Міністерства культури та інформаційної політики України щодо необхідності створення Робочої групи із доопрацювання законопроекту та включення до її складу фахівців з областей.
 2. Надіслати Постанову Колегії Товариства до Міністерства культури та інформаційної політики України, Київської міської та обласних державних адміністрацій, а також оприлюднити її в електронних й друкованих ЗМІ, на сайті Товариства, розповсюдити через соціальні мережі.

 

Голова Товариства, кандидат історичних наук 

М.І. БУРЯНОВА

Відповідальний секретар Товариства, кандидат історичних наук  

А.О. ГОРЬКОВА


16 липня 2020року відбулося засідання розширеної Колегії Головної ради  ГО «Українське товариство охорони пам’яток історії та культури»  за темою: Щодо проекту закону України «Про внесення    змін до деяких законодавчих актів України щодо збереження традиційного  характеру середовища та протидії хаотичні забудові (далі – Проект).

Проект був розроблений у грудні 2019 року Управлінням охорони культурної спадщини Міністерства культури, молоді та спорту  України і оприлюднений на офіційному сайті Міністерства  в рубриці  «Електронні консультації з громадськістю». Зміст Проекту викликав у фахової громадськості України  дуже велику кількість принципових зауважень та правок, які бажано було б  врахувати, тому Товариство провело на цю тему  16 липня 2020р. розширене засідання Колегії з залученням фахівців пам’яткоохоронних служб обласних,  міських державних адміністрацій, на якому була прийнята відповідна Постанова (додається).

21липня 2020 року Товариство провело Круглий стіл на тему: «Покращення порядку обліку об’єктів культурної спадщини», де було обговорено наказ, виданий попереднім складом Міністерства культури від 27.06.2019 р. № 501 «Про внесення змін до Порядку обліку об’єктів культурної спадщини», який, як показала практика,  значною мірою ускладнив процес виявлення та постановки на державний облік пам’яток культурної спадщини. В роботі Круглого столу взяли участь фахівці обласних та міських науково-методичних центрів з охорони культурної спадщини, керівники організацій та відокремлених підрозділів Товариства та інш. Були розглянуті пропозиції,  на базі яких готуються  рекомендації щодо поліпшення системи обліку.

Просимо всіх, у кого є  конкретні пропозиції  щодо покращення порядку обліку об’єктів культурної спадщини, терміново (до  24 серпня ц.р.) направити їх Товариству.

Електронна адреса Українського товариства охорони пам’яток історії та культури:  ukrtopik1966@gmail.com