Ревалоризацію архітектурних ансамблів та археологічної спадщини Пліснеська і Підгірців обговорять у Львові

Безумовно, унікальною перлиною Львівщини є культурний ландшафт села Підгірці Бродівського району, що розкинулося на пагорбному пасмові Вороняки. Адже продовж віків у неповторній спадщині села, в місцевих пам’ятках  культури, археології та архітектури VІІ — поч. ХХ століть тут зафіксована історія та мистецько-архітектурна спадщина  не лише України, а також Австрії та Польщі.

Проте сьогодення вимагає пошуку ефективних засобів та шляхів реалізації Програми проведення науково-проектних та реставраційних робіт на  чисельних об’єктах культурної спадщини у цій унікальній  історичній місцевості. Йдеться,   про реалізацію проекту «Ревалоризація архітектурних ансамблів та археологічної спадщини Пліснеська в с. Підгірці». Саме це  й стало спонукальною причиною проведення  представницької Міжнародної науково-практичної конференції, що пройде незабаром у формі  «круглого столу» у НУ «Львівська політехніка».

Учасниками ж конференції будуть: керівники Львівської облдержадміністрації та обласної ради, директор Національної галереї мистецтв ім. Б. Возницького Тарас Возняк, президент ІКОМОС України Микола Гайда,  поважні гості з Австрії — професор Марина Доерінг-Вільямс (Технічний університет  Відня), доктор Антон Кранер (Університет Інсбрука), архітектор-інженер Герхард Гаузер (Інсбрук), доктор Андреас Венінгер (директор ОЕАД в Україні). А модеруватимуть захід очільники та науковці Національного університету «Львівська політехніка»  — директор  Інституту архітектури професор Богдан Черкес, професор  Микола Бевз, багатолітня дослідниця підгорецької спадщини доцент Ореста Ремешило-Рибчинська, доценти Ігор Бокало та Олег Рибчинський і директор громадської організації «Шолом-Підгірці» Ігор Кавич.

У ході «круглого столу»  учасники обговорять низку питань. Йдеться, насамперед про Програму ревалоризації, тобто переоцінення та переосмислення пам’яток в с. Підгірці, доопрацювання генерального плану розвитку території села  із врахуванням положень розробленої програми та з нанесенням охоронних зон пам’яток та ландшафту. Окремою ж темою стане відновлення унікальної дерев’яної церкви св. Михайла, котра, на жаль, згоріла 18 травня 2006 року. На щастя,  львівські політехніки зберегли її обмірні креслення, виконані ще в 2003 році за участю українських та австрійських студентів під керівництвом викладачів Інститутів архітектури Львова та Відня. Відтак, вперше тут буде представлено проект відтворення згорілої церкви, виконаної харківським студентом під керівництвом фахівців Інститутів архітектури Львівської політехніки та Харківського Національного університету архітектури та будівництва. Експозиція також буде доповнена матеріалами експедицій в заповідник «Стародавній Пліснеськ» за участю фахівців та студентів Львівського національного університету ім. Івана Франка.

 Ігор Галущак

Львів

http://prostir.museum/ua/post/39019