Шановні колеги, друзі!

Велика загроза культурній спадщині, турбота про яку нас всіх об’єднує – воєнний конфлікт на Сході України.
Рада безпеки Організації Об’єднаних Націй (ООН) у п’ятницю, 24 березня, ухвалила резолюцію про захист об’єктів культурної спадщини, яким загрожують збройні конфлікти.
Метою резолюції, однією зі співавторів якої є Україна, є підвищення ефективності міжнародних зусиль щодо запобігання і протидії знищенню або контрабанді культурних цінностей в умовах збройних конфліктів.
Резолюція засуджує незаконне знищення культурної спадщини, а також викрадення і незаконне вивезення культурних цінностей з територій збройних конфліктів. У ній підтверджується, що такі дії можуть бути розцінені як воєнні злочини, і особи, які вчинили їх, можуть постати перед судом.
Рада Безпеки ООН закликала країни-члени вжити заходів, щоб уникнути незаконного обігу культурних цінностей і співпрацювати з правоохоронцями та судами за підтримки Організації Об’єднаних Націй з питань освіти, науки і культури (ЮНЕСКО).
З цією ж метою рекомендується документувати всі культурні цінності і переміщати їх в безпечні зони на територіях збройних конфліктів.
Генеральна директорка ЮНЕСКО Ірина Бокова назвала ухвалення резолюції “історичним”, наголосивши, що вона засвідчує “визнання важливості культурної спадщини для миру та безпеки”.
Давайте згуртуємся і внесемо потрібні для збереження нашого культурного надбання положення резолюції до ЗУ «Про охорону культурної спадщини», поправки до якого зараз розглядаються в Комітетах ВР.

Голова ГО “Українське товариство охорони пам’яток історії та культури”
М. І. Бур’янова