РЕЗУЛЬТАТИ ПРОВЕДЕННЯ ВСЕУКРАЇНСЬКОЇ ПАМ’ЯТКООХОРОННОЇ ТОЛОКИ «ДОГЛЯНУТА  СПАДЩИНА»

У 2017 році Громадська організація «Українське товариство охорони пам’яток історії та культури» (далі – ГО «УТОПІК») започаткувала Всеукраїнську пам’яткоохоронну Толоку «Доглянута  спадщина». Метою даного проекту є підвищення уваги до  стану справ щодо захисту і збереження культурної спадщини в України. Датою проведення Першої  Толоки обрано 13 квітня 2017 року. Для проведення Толоки було запропоновано обрати  важливі об’єкти: об’єкти, занесені до Державного реєстру нерухомих пам’яток України; замки, фортеці, старі млини, кам’яниці щойно виявлені пам’ятки  історії та культури; будівлі, що мають історичну цінність; цвинтарі, поховання воїнів, що загинули під час Другої світової війни, воїнів-інтернаціоналістів, учасників АТО; природно-ландшафтні заповідники, меморіальні сквери тощо.

На сьогодні Головна Рада ГО «УТОПІК» отримала звіти від  14-ти областей України, представників державних та громадських організацій, установ управлінського, екологічного та пам’яткоохоронного напряму, виборних та інших органів територіальних громад,  органів управління освіти і освітніх установ, суб’єктів туристичної діяльності та інших зацікавлених установ та осіб, що під керівництвом місцевих осередків ГО «УТОПІК», відомих пам’яткознавців, краєзнавців, істориків провели Всеукраїнську пам’яткоохоронну Толоку «Доглянута  спадщина». Тому, з великою гордістю, можемо повідомити про результати плідної роботи наших співробітників, захисників історико-культурної спадщини кожного окремого села, міста, регіону і України в цілому.

Чернігівська область. Найбільш активно робота проходила у Чернігівській області. 13 квітня 2017 р. у м. Чернігові проведена робота по впорядкуванню бездоглядних старовинних могил на території об’єкту історії місцевого значення – Петропавлівського кладовища – комплексу пам’яток 1801–1968 рр.

Для проведення Першої Толоки  у  селищі міського типу Сосниця Сосницького району  було вибрано Сосницький селищний парк, де розміщений  Меморіал  Слави.

3 (1)

У м. Семенівка, Семенівского району робота проводилась на території пам’ятки історії періоду Другої Світової війни у лісопарку «Берізки» – братської могили мирних жителів Семенівки. Для проведення Толоки м. Козелець Чернігівської області обрано найдавніший із збережених донині архітектурний комплекс садиби Дараганів у Покорщині, що є пам’яткою архітектури національного значення.

В селах Новгород-Сіверського району були впорядковані цвинтарі, місця поховань воїнів, що загинули під час Другої світової війни, воїнів АТО. Дігтярівською та Троїцькою сільськими радами були організовані прибирання пам’яток архітектури Покровської та Троїцької церков. Проведено роботи на території пам’ятки археології  «Городище Замок» (дитинець літописного м. Новгорода-Сіверського, 1078–1079р.).

У м. Ічні,  Ічнянського району із нагоди Толоки здійснено наступні заходи, зокрема, упорядковано: могилу офіцера Каптиліна М.В. на «Ковалівському кладовищі»; могилу українського поета та художника Коваля Г.П.; поодинокі могили радянських воїнів на кладовищі по вул.Воскресінській ; Братську могилу радянських воїнів, які загинули при звільненні міста у вересні 1943 р.; могилу Героя Радянського Союзу Максиміхіна Б.М.(1911–1981рр.); могили, меморіали, пам’ятники  захисникам  Вітчизни в роки  Другої Світової війни на території населених пунктів району.

У смт. Варва Варвинського району для проведення Толоки обрано об’єкт – «Алею Слави» в парку вічної Слави, де знаходиться Обеліск Слави воїнів, що загинули під час Другої світової війни та пам’ятні знаки воїнам-інтернаціоналістам, учасникам Чорнобильської катастрофи, учасникам АТО, а також пам’ятний Хрест жертвам голодомору 1932–1933 років.

У м. Батурин під час проведення першої Толоки здійснено заходи з благоустрою   територій пам’яток   періоду Другої світової війни, а саме: братських могил, пам’ятних знаків на честь загиблих земляків, учасників АТО. Робота з благоустрою проведена на об’єктах національного значення, які перебувають на балансі НІКЗ «Гетьманська столиця» в м. Батурин.

У м. Бобровиця Бобровицького району у рамках проведення Толоки: упорядковано пам’ятні знаки та місця поховання воїнів, що загинули під час Другої світової війни та громадян, які загинули, відстоюючи незалежність та територіальну цілісність під час проведення антитерористичної операції в Донецькій та Луганській областях; прибрано прибережну зону відпочинку р. Бистриця та міський парк, на території якого знаходиться історична будівля – маєток Катеринича.

IMG_4637_500x375

У селі Дідівці Прилуцького району об’єктом для проведення Толоки було обрано садибу видатного українського історика Миколи Костомарова. Учасниками Толоки здійснено прибирання та очистка паркової зони садиби, висаджено дерева на території садиби.

DSC_0978

У Ніжинському районі проводились роботи по благоустрою території  Братської могили 6 радянських воїнів, що загинули при звільненні села Черняхівка Ніжинського району у вересні  1943 року, яка знаходиться на околиці лісу.

Херсонська область. Активно проявила себе Херсонська область. Зокрема, Херсонська обласна організація ГО «УТОПІК» повідомила, що пам’яткоохооронні роботи проведено на пам’ятці історії національного значення «Пам’ятник суспільному діячеві і лікареві Джону Говарду».

17759844_1509787469045004_1236163837256563955_n

У підсумках Новокаховського відокремленого підрозділу ГО «УТОПІК» висвітлено роботу на двох об’єктах у м. Нова Каховка: адмінбудинок по вул. Героїв України, 18  – декоративне оформлення фасадів; 17799013_1229655087153955_5121741069350854987_nжитловий будинок по вул. Пушкіна, 7 – декоративне оформлення фасадів та благоустрій біля пам’ятного знаку загиблому воїну АТО. Обидва  об’єкта розташовані на туристичному та екскурсійних маршрутів «Шедеври півдня України – кам’яні вишиванки Нової Каховки».

Сумська область. Варто, також, зазначити про значний вклад Сумської обласної організації ГО «УТОПІК», що по результатам проведення Всеукраїнської пам’яткоохоронної Толоки «Доглянута спадщина» провела роботи на  28 похованнях воїнів, які загинули під час Другої світової війни (м.м. Суми, Конотоп, Лебедин, Шостка, Білопільський, Лебединський, Недригайлівський, Сумський райони), 6 поховань воїнів-інтернаціоналістів (м.м. Суми, Охтирка, Путивльський, Середино-Будський, Ямпільский райони), 10 поховань учасників АТО (м.м. Глухів, Ромни, Буринський, Великописарівський, Глухівський райони).

Sub_9 IMG_0406

Одеська область. Відмітимо пам’яткоохоронну роботу в Одеській області. З нагоди проведення Толоки, Управління з питань охорони об’єктів культурної спадщини Одеської міської ради спільно з Одеською обласною організацією ГО «УТОПІК» та громадськими інспекторами провели Першу Толоку у м.Одесі на території Центрального парку культури і відпочинку ім. Т.Г.Шевченка.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Миколаївська область. 13 квітня 2017 року активістами МОО УТОПІК було обстежено могилу Почесного члена Українського товариства охорони пам’яток історії та культури, Почесного громадянина міста Миколаєва, учасника Великої Вітчизняної війни, письменника Божаткіна Михайла Івановича, пам’ятник на якій був встановлений на замовлення МОО УТОПІК із залученням благодійних коштів.

Неоціненний вклад в розвиток та охорону культурної спадщини здійснено у наступних областях:

Кіровоградська область. За ініціативою Кіровоградського обласного художнього музею і ради Кіровоградської обласної організації ГО «УТОПІК» об’єктом для Толоки обрано будівлю Кіровоградського обласного художнього музею, яка  являється пам’яткою архітектури місцевого значення (м. Кропивницький, вул. Велика Перспективна,60).

Житомирська область. Житомирська обласна організація ГО «УТОПІК», також, не залишилась осторонь Толоки. Було організовано впорядкування поховань відомих житомирян (родини Свадковських, родини Бєльських, відомого житомирського художника Олександра Канцерова, губернського поштмейстера Семена Шаржинського) на Вільському православному кладовищі Житомира. Другий тур Толоки проведено на місцевості біля оглядового майданчика на Замковій горі.

Волинська область. В с.Прилуцьке упорядковано Ківерцівські руїни маєтку польської письменниці, актриси, драматурга Габріелі Запольської.

Вінницька область. Вінницька обласна організація ГО «УТОПІК» обрала об’єктом для робіт Замкову гору м. Вінниці (район «Старе Місто»).

Полтавська область.  У Чорнухах,  Полтавської області, Толока проведена на прилеглих територіях навколо Кургану козацької слави та Пам’ятного знаку у дубовій алеї висадженій до 250-річчя від дня народження Г.Сковороди. Ці два об’єкти були створені за ініціативою та зусиллями Чорнухинської ГО «УТОПІК».

Тернопілська область. У Тернопільській області під час Толоки впорядковано територію пам’ятки археології – могильник черняхівської культури в Чернелеві-Руському Тернопільського району.

Запорізька  область.  Об’єктом проведення Толоки обрано – садибу Попова — відому пам’ятку архітектури 2-ї половини XIX ст., палацово-парковий ансамбль у Запорізькій області, нині Василівський історико-архітектурний музей-заповідник «Садиба Попова».

Київська область. Білоцерківська районна організація ГО «УТОПІК» першу Толоку  провела в  селі Мазепинці. В усіх  селах району проведені толоки по упорядкуванню територій на кладовищах, біля пам’ятників, Братських могил, меморіальних комплексів, пам’яток архітектури, зокрема, майже закінчився кап.ремонт церкви «Жон мироносиць», пам’ятки архітектури національного значення в с. Сорокотяги. Продовження.