ВСЕУКРАЇНСЬКИЙ МУЗЕЙНИЙ ФОРУМ

3 – 5 липня 2017 року у місті Переяслав-Хмельницький відбувся непересічний захід – Всеукраїнський Музейний Форум. Форум було організовано з ініціативи Переяслав-Хмельницької міської ради з нагоди 1110-річчя міста. З’їхалися на нього музейники зі всіх регіонів України. Всього на сайті Форуму було зареєстровано біля двохсот осіб, переважна частина яких надіслали свої матеріали на Форум; з них більше ста двадцяти знайшли можливість безпосередньо взяти участь у різних заходах ФорумуФ1. Організаторами Форуму, крімПереяслав-Хмельницької міської ради, виступили Національний історико-етнографічний заповідник «Переяслав», ДВНЗ Переяслав-Хмельницький державний педагогічний університет ім. Г. Сковороди та Центр пам’яткознавства Національної академії наук України і  Українського товариства охорони пам’яток історії та культури.

Суттєвий внесок в організацію та проведення Форуму зробили ряд інших музеїв і заповідників нашої країни. Наприклад, варто відзначити роль Національного заповідника «Софія Київська» в організації майстер-класів, що викликали жвавий інтерес учасників. Важливу роль відіграли також деякі з громадських організацій. Нажаль, не дивлячись на неодноразові звертання організаторів,  Міністерство культури України не знайшло за можливе взяти участь в підготовці та проведенні Форуму.

Ф2В основному Форум проходив на території університету. Розпочався він з урочистого відкриття художньої виставки творів Юрія Нагулко «Код нації», що викликала значне зацікавлення учасників. Після цього в актовій залі університету відбулося урочисте відкриття Форуму, на якому виступили представники організаторів і пройшов невеликий концерт студентської художньої самодіяльності. Безпосередня робота Форуму розпочалася з пленарного засідання науково-практичної конференції, на якому були заслухані доповіді, щоФ3 стосувались найбільш загальних проблем музейної справи. Наступного дня їх обговорення тривало на чотирьох секціях конференції. До речі, матеріали конференції були видані завчасно і надані учасникам.

Ф4Великий інтерес учасників Форуму викликали екскурсії. Уже в перший день вони змогли відвідати чотири надзвичайно цікаві музеї міста. При цьому усі учасники зауважили прекрасну організацію цього заходу, його планування, транспортне забезпечення, високий рівень екскурсійного обслуговування. Закінчився перший день Форуму товариською зустріччю, на якій учасники Форуму обмінялись першими – і дуже позитивними – враженнями від його проведення.Ф5

Другий день розпочався з відкриття виставки друкованої продукції музеїв та заповідників, на якій широко було представлено науковий доробок цих організацій, їх інформаційна та рекламна продукція тощо. Цей захід супроводжувався імпровізованим концертом класичної музики у виконанні інструментального ансамблю Кам’янського історико-культурного заповідника (який згодом ще й запропонував учасникам Форуму одну зі своїх літературно-музичних програм). Далі на засіданнях секцій науково-практичної конференції кожен з учасників Форуму мав змогу поділитись з колегами своїм творчим доробком, а також міркуваннями щодо важливих проблем музейної справи.

Ф11В цей день учасники Форуму відвідали ще ряд музеїв міста, а в другій половині дня взяли участь у заходах, присвячених діяльності музеїв у збереженні та популяризації історико-культурної спадщини – перш за все у різних практикумах та майстер-класах. Особливо хотілось би відзначити ті з них, котрі стосувались роботи музеїв з дітьми та реставраційних робіт. І увесь час інтенсивно йшло безпосереднє спілкування між самими учасниками Форуму.

Третій день Форуму практично був цілком присвячений відвіданню музею під відкритим небом заповідника «Переяслав». Цей чудовий витвір творчого колективу під керівництвом відомого нашого музейника, Героя України Михайла Івановича Сікорського, незмінно викликає захоплення відвідувачів. Так було й з учасниками Форуму, які до того ж могли ще й кваліфіковано оцінити не лише доброзичливість його працівників, але й їх високий професіоналізм.

Ф12Закінчився Форум підведенням підсумків його роботи і прийняттям резолюції за поданням учасників, де відзначались нагальні проблеми в галузі музейництва та надавався ряд пропозицій з їх вирішення. Ф8Після дружнього обіду на свіжому повітрі учасники Форуму полишили гостинне місто-музей Переяслав-Хмельницький, висловивши наостанок глибоку вдячність організаторам Форуму, особливо Міській раді, на яку лягла найбільша турбота про організацію цього унікального заходу, і звернувшись з проханням проводити такі заходи хоча б раз на два роки. І виявивши глибоку пошану до пам’яті М.І. Сікорського, поклавши квіти до його могили.

Співголова Оргкомітету Форуму Л. Гріффен

Фото:

Реєстрація учасників

Художник Юрій Нагулко на відкритті виставки «Код нації»

На пленарному засіданні науково-практичної конференції

Екскурсії до музеїв міст

Робота однієї з секцій

Майстер-клас з реставрації

Екскурсія у скансені