У КИЄВІ ПРЕДСТАВИЛИ ПРОЕКТ З РЕСТАВРАЦІЇ ПАМ’ЯТКИ АРХІТЕКТУРИ – ЦЕРКВИ XII СТ. СПАСА НА БЕРЕСТОВІ

image1111

За участі заступника Міністра культури України Тамари Мазур відбулася презентація проекту реставрації церкви Спаса на Берестові та благоустрою прилеглої території.

Церква Спаса на Берестові — стародавня церква в Києві поблизу Києво-Печерської лаври,  пам’ятка архітектури XI–XII ст. Розташована за межею фортечних мурів Києво-Печерської лаври, однак входить до архітектурного ансамблю  Лаври, і разом з нею у 1990 році була включена до списку об’єктів Світової спадщини ЮНЕСКО.  На даний момент храм потребує реставрації.

«Церква Спаса на Берестові  – це перлина української сакральної архітектури і я рада, що нарешті розпочинається реставрація даної пам’ятки. Переконана, що це стане зародженням справжнього меценатського руху в нашій державі та стане гарним  прикладом для всіх – яким чином можна зробити свій вклад у збереження пам’яток всесвітнього значення і відкрити їх вроду всьому світу»,-  сказала під час свого виступу  Тамара Мазур.

Вона також висловила сподівання, що плани завершити реставрацію до 2018 року будуть реалізовані, і на момент чергового звітування України Центру Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО, ще одна  пам’ятка  зі складу Всесвітньої спадщини буде відреставрована та відкрита для огляду.

 Представляючи проект, який планується реалізуватиТетяна Філіппова, архітектор-реставратор проекту, член-кореспондент Академії  будівництва України, співробітниця «УкрНДІпроектреставрація» наголосила, що за результатами останніх досліджень – ця пам’ятка датується періодом Володимира Великого, зокрема, стало відомо, що Церква була закладена майже одночасно з Десятинним храмом.

«Ми хочемо провести комплекс реставраційних робіт, щоб зберегти автентичні фрагменти пам’ятки. Реставрація та збереження цих стін зберігатимуть також нашу державу», – розповіла Тетяна Філіппова.

Реалізація проекту розрахована на 2 роки, загальна площа ділянки благоустрою – 19 510 кв. м., бюджет проекту  – 50 млн грн.

Меценат проекту В’ячеслав Москалевський   відзначив, що подібні акції по проведенню

реставрації та відновленню пам’яток культурної спадщини реалізовувались за його підтримки і раніше. Однак пам’ятка «Церква Спаса на Берестові» має особливе значення.

«Ця церква є символом прадавнього Києва, тому дуже важливо привести пам’ятку у  гідний стан. Мета нашого проекту не лише проведення благоустрою території, а й реставрація архітектурного ансамблю загалом, підкреслюючи таким чином  значення пам’ятки і відкриваючи її красу киянам і гостям міста», – сказав В’ячеслав Москалевський.

Довідково

Церква Спаса на Берестові – збудована наприкінці ХІ – на початку ХІІ ст. у селі Берестове, поруч заміської резиденції Київських князів. В літописах вона згадується як усипальниця роду Мономаховичів. Адже тут у 1138 р. похована дочка Володимира Мономаха – Євфімія, у 1157 р. – його шостий син – Юрій Долгорукий, відомий як засновник міста Москви, а у 1172 р. – син Юрія – Гліб.

http://mincult.kmu.gov.ua/control/uk/publish/article?art_id=245262502&cat_id=244913751