ФЕСТИВАЛЬ ДЗВОНАРНОГО МИСТЕЦТВА «КІВЕРЦІВСЬКИЙ ПЕРЕДЗВІН-2О17»

Місто Ківерці на Волині засноване 1870 року. У 1870–1873 роках між містами Рівне і Ковель ( через Ківерці) проклали залізничну колію. 1890 року військове відомство царської Росії проклало з Ківерець колію на Луцьк, Львів. Містечко стало важливим залізничним вузлом. Статус міста населений пункт Кі́верці отримав 1951 року. І став  містом районного значення у Волинській області, райцентр Ківерцівського району, з населення 15 тис. мешканців. Знаходиться на віддалі 16 км на північ від Луцька.

         Цьогоріч з ініціативи районної влади та ВОО УТОПІК в містечку вперше відбувся фестиваль дзвонового мистецтва «Ківерцівський передзвін- 2017». У непростий і тривожний для України час, оргкомітетом було прийнято рішення, що саме такий захід буде доречним  нині. Дзвони власного виробництва для цього дійства надав підприємець з с. Озерце Володимир Глушко.

12Перед початком  фестивалю із вітальним словом до присутніх звернувся голова Ківерцівської  районної державної адміністрації Валерій Ткачук. Він зауважив, що фестиваль дзвонового мистецтва на теренах району було організовано  з метою відродження духовності, залучення жителів нашого краю до скарбниці православної культури, а також повернення колишньої слави й величі церковного дзвону. Висловив сподівання, що фестиваль в районі стане традиційним і з кожним роком буде збільшуватися коло учасників. Привітали учасників заходу також голова районної ради Василь Хмілевський, настоятель Свято-Покровського собору УПЦ КП, протоієрей Іван Семенюк та настоятель Миколаївського храму УПЦ, протоієрей Олександр Кондратюк.

13

  Дзвонарі: найстарший – Іван Сорока та наймолодший – Андрій Спірін

Свою майстерність гри на дзвонах продемонстрували: керівник Науково-методичного центру дзвонового мистецтва ВОО УТОПІК Галина Марчук, дзвонар Свято-Михайлівської церкви с. Липно Іван Сорока, професор, директор Центру дослідження дзвонарства Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника (м. Івано-Франківськ) Богдан Кіндратюк, юний дзвонар з м. Львова Андрій Спірін,  дзвонар Хрестовоздвиженської церкви м. Колки Микола Горбач та його вихованці: Іван Білінський, Ілля Воронюк, Ростислав Маркевич, дзвонар Свято-Троїцької церкви селища Олика Максим Яковлюк. Дзвонарі не лише демонстрували свої вміння, а й провели майстер-класи – усі охочі змогли спробувати себе у грі на дзвонах. Майстер-клас по розпису сувенірних дзвоників провела гончарка Тетяна Вегера. Всі учасники отримали подяки  та сувеніри від районної адміністрації.

 14Фестиваль дзвонового мистецтва продовжив семінар-практикум «Дзвони в історії та культурі народів світу», який відбувся у приміщенні Ківерцівського краєзнавчого музею. Окрім дзвонарів участь у ньому взяли: професор, завідувач кафедри методології історії та історіографії Гданського університету Республіки  Польща Криштоф Мацей Ковальські, старший асистент клінічного центру Ґданського   університету  Малґожата Ковальскі, Почесний  краєзнавець України, заступник голови Волинської обласної організації українського товариства охорони пам’яток історії і культури, депутат районної рали Іраїда Майданець, директор музею Степан Войчик,

 кандидат психологічних наук, доцент кафедри педагогічної та вікової психології ДВНЗ «Прикарпатський національний університет імені Василя Стефаника» Литвин-Кіндратюк Світлана з Івано-Франківська, кандидат  історичних наук,  завідуюча відділом «Книга пам’яті» Редакційно-видавничої групи «Науковий центр історичних студій Волині» Сущук Оксана та доктор мистецтвознавства, професор Навчально-наукового інституту мистецтв ДВНЗ «Прикарпатський національний університет імені Василя Стефаника», директор Центру дослідження дзвонарства Кіндратюк Богдан – м. Івано-Франківськ. В ході семінару учасники обговорили теми популяризації та відродження дзвонового мистецтва, проблеми паспортизації, збереження і реставрації дзвонів та інше.

Галина Марчук,

                                                        маґістр теології, Голова ВОО УТОПІК, Почесний краєзнавець України