У Луцьку відбувся фестиваль дзвонарів “Благовіст Волині”

24 серпня, з нагоди Дня Незалежності України у  Луцькому замку Любарта вкотре пройшов фестиваль дзвонарного мистецтва «Благовіст Волині», організований Науково-методичним центром Волинської обласної організацій Українського товариства охорони пам’яток історії і культури при сприянні Департаменту культури Луцької міської ради в якому взяли участь дзвонарі Волині, Львова та Івано-Франківська.

Призначення дзвонів – скликати вірних на Богослужіння. Звуки їхні, немовби є голосом Бога, який приходить до нас з вищого світу. Скільки разів чуємо той голос, завжди наше серце пронизує якесь особливе хвилювання. Той голос кличе нас до храму, той голос лунає по долинах і по горах  при сході і заході сонця, закликаючи жителів околиць, щоб з Богом починали і з Богом закінчували свою працю.

Дзвони – це ніби уста церкви, котрими вона сповіщає і збуджує почуття відповідно до різних церковних відправ або подій у житті людини. Дзвони величають Бога, плачуть за спочилими, попереджають про небезпеку і кличуть на молитву, щоб Бог ту небезпеку віддалив. Отже, дзвони є знаком християнського життя.

Учасників фестивалю привітали: виконувач повноважень міського голови, секретар міської ради Григорій Пустовіт, намісник Братського монастиря Воздвиження Хреста Господнього ієромонах Никодим (Смілий), протоієрей Волинської семінарії о. Петро Муляр.  У своєму вітальному слові о. Никодим  провів паралелі між минулим і сучасним, нагадавши, що коли на Київ нападали монголи, то саме дзвони сповіщали про біду. Вони ж лунали й тоді, як жорстоко розганяли Майдан у столиці кілька років тому.

Розпочала фестиваль своє грою на дзвонах багаторічний організатор і директор фестивалю, кампанолог, лауреат  та дипломант багатьох фестивалів дзвонарів України, Польщі, Росії – Галина Марчук.

Своєю майстерністю гри на дзвонах ділилися: найстаріший дзвонар з с. Липно –Іван Сорока (якому виповнилося 84 роки). та наймолодша 13-ти річна дзвонарочка із Луцька  Настя Богданова.

Із містечка Колки прибув на фестиваль Микола Горбач зі своїми учнями. Кожен виступ глядачі, яких зібралося чимало, сприймали бурхливими оплесками.

Чудові піснеспіви прозвучали у виконанні хору церкви Ікони Божої Матері Холмської та чоловічого хору Волинської духовної семінарії.

В рамках фестивалю була проведена для учасників екскурсія в єдиний в Україні музей дзвонів. що знаходиться у Владичій вежі замку. Також відбулася презентація книги Галини Марчук та Надії Севрюкової «Мідний голос віків».

У своїх виступах голова Волинського відділення Національної спілки краєзнавців Генадій Бондаренко, кандидат мистецтвознавства, доцент кафедри музичної медеєвістики та україністики Львівської Національної музичної академії ім. М.В.Лисенка Мирослава Новакович, професор, завідувач кафедри методології історії та історіографії Гданського університету Республіки  Польща Криштоф Мацей Ковальські та директор Волинського краєзнавчого музею Анатолій Силюк говорили про те, що дана книга є значним внеском в заповнення тематичної прогалини, що існує у висвітлені культурної дзвонової спадщини Луцька.

Часткову фінансову допомогу на видання книги надали голова та члени Одеської обласної організації УТОПІК Наталя Мотирева, Юлія Лобанова та Андрій Горчаков. За що автори висловлюють щиру подяку.

Галина Марчук, маґістр,

голова ВОО УТОПІК,

       Почесний краєзнавець України.