ПОСТАНОВА

ПОСТАНОВА

розширеного спільного засідання Колегії Головної ради Громадської організації «Українське товариство охорони пам’яток історії та культури» та Колегії Ради  Громадської спілки  «Київська міська організація Українського товариства охорони пам’яток історії та культури»

присвячується Дню незалежності України та 100-річчю Української революції 1917 р.-1921р.

 

м. Київ                                       7/1                              29 серпня 2017 р.

 

 

Проблеми збереження та використання

Будинку Центральної Ради (Будинку

педагогічного музею, пам’ятки архітектури

та історії національного значення)

 

Пам’ятка архітектури та історії національного значення – «Будинок Педагогічного музею», в якому працювала Українська Центральна Рада, у 1913-1915 рр. містилося Київське товариство охорони пам’яток мистецтва і старовини, музей товариства; у 1916-1917 рр. – Київська школа льотчиків-спостерігачів», розташована за адресою м. Київ, вул. Володимирська, 57 (Постанова Ради Міністрів УРСР від 06.09.1979 № 442; Постанова Кабінету Міністрів України від 03.09.2009 № 928). Будівля зведена за проектом архітектора П.Альошина. Триповерховий, цегляний, увінчаний банею будинок відзначається виразністю композиції, новаторським плануванням і конструктивним вирішенням, є довершеним зразком синтезу мистецтв. Будівля одна із кращих громадських споруд міста.

Будинок є одним із символів державності України та має унікальну за станом збереженості меморіальну частину. В меморіальних інтер’єрах повністю збережено автентичну планувальну структуру, декоративне оздоблення, художній метал, освітлювальні прилади. У 1917-1918 рр. тут працювала Українська Центральна Рада (УЦР) – вищий представницький орган України. Центральну Раду очолював видатний вчений, політичний і громадський діяч Михайло Грушевський. 7 листопада УЦР проголосила 3-м Універсалом утворення Української Народної республіки в складі федеративної Російської республіки, а вже 22 січня 1918 р. – 4-м Універсалом – самостійність УНР. Проголошення незалежної суверенної української держави – це пік національного руху і найвищий момент державотворення України в ХХ столітті.

Будівля розташована в межах: пам’ятки містобудування місцевого значення «Вулиця Володимирська та вулиця Терещенківська» (Наказ Мінкультури від 14.08.2013 № 757); Центрального історичного ареалу міста (історико-містобудівний опорний план, затверджений рішенням Київської міської ради від 28.03.2002 № 370/1804 у складі генерального плану м. Києва та проекту планування його приміської зони на період до 2020 року); архітектурної та археологічної охоронних зон (рішення виконкому Київської міської Ради народних депутатів від 16.07.1979 № 920 «Про уточнення меж історико-культурних заповідників і зон охорони пам’яток історії та культури в м. Києві» і розпорядження Київської міської державної адміністрації від 17.05.2002 № 979).

Враховуючи те, що Указом Президента України від 22 січня 2016 року «Про заходи з відзначення 100-річчя подій Української революції 1917-1921 рр.» 2017 рік проголошено роком Української революції, постає необхідність у відтворенні меморіальних кабінетів Голови ЦРУНР М.Грушевського та першого голови уряду УНР В.Винниченка в унікальних за станом збереження інтер’єрах історичної будівлі. Проте, станом на цей час Музей Української революції 1917-1921 рр. НМІУ і Будинок Центральної Ради під загрозою закриття та знищення.

В наслідок обговорення питання  спільне  засідання Колегій

п о с т а н о в л я є:

I

 • Визнати, що Будинок Центральної Ради перебуває під загрозою втрати унікальної за станом збереженості меморіальної частини.
 • Звернутися до Київської міської державної адміністрації, з вимогою провести реставрацію пам’ятки архітектури та історії національного значення – «Будинок Педагогічного музею, в якому працювала Українська Центральна Рада, у 1913-1915 рр. містилося Київське товариство охорони пам’яток мистецтва і старовини, музей товариства; у 1916-1917 рр. – Київська школа льотчиків-спостерігачів», відповідно до Державних будівельних норм.
 • У проекті реставрації об’єкта передбачити збереження первісної планувальної структури, його декоративного оздоблення інтер’єрів, дверних і віконних заповнень та їх фурнітури, художнього металу, освітлювальних приладів.
 • Проектом реставрації передбачити збереження та відтворення меморіальної частини інтер’єрів Будинку Центральної Ради, в тому числі кабінетів Голови ЦРУНР М.Грушевського, першого голови уряду УНР В.Винниченка.
 • Звернутися до Київської міської державної адміністрації, з вимогою подати на громадське обговорення до Українського товариства охорони пам’яток історії та культури проект реставрації «пам’ятки архітектури та історії національного значення – «Будинок Педагогічного музею».
 • Провести реставрацію інтер’єрів Будинку Центральної Ради поетапно, без відселення Музею Української революції 1917-1921 рр. та Педагогічного музею.
 • Звернутися до Голови Верховної Ради України з проханням взяти під особистий контроль проведення реставрації Будинку Центральної Ради зі збереженням та відтворенням меморіальної частини інтер’єрів Будинку Центральної Ради, в тому числі кабінетів Голови ЦРУНР М.Грушевського, першого голови уряду УНР В.Винниченка, без відселення Музею Української революції 1917-1921 рр. та Педагогічного музею.
 • Просити Міністерство культури України при погодженні науково-проектної документації реставрації цієї пам’ятки історії, архітектури та містобудування звернути особливу увагу на збереження та відтворення меморіальної частини інтер’єрів Будинку Центральної Ради, у тому числі кабінетів Голови ЦРУНР М.Грушевського, першого голови уряду УНР В.Винниченка, без відселення Музею Української революції 1917-1921 рр. та Педагогічного музею.
 • Звернутися до Міністра Культури України з проханням сприяти розширенню експозиції Музею Української революції 1917-1921 рр., яка є унікальним комплексом в системі формування історичної самосвідомості українського суспільства та  високоефективним  Центром патріотичного виховання молоді.

II

 

 • Підтримати ініціативу членів колегій та інших учасників спільного засідання щодо складення переліку 100 пам’яток, які мають виключне     значення для збереження і увічнення історії України,  та звернутися до Президента України з проханням надати цим пам’яткам  особливий статус і взяти їх під свій патронат.

III

 • Підтримати ініціативу колективу Шевченківського національного заповідника у м. Каневі щодо взяття під контроль коригування Генерального плану міста Канева, яким передбачається забудова набережної Дніпра, що прилягає до території Заповідника;
 • Просити Міністерство культури України при розгляді Історико-архітектурного опорного плану м. Канева, розділу Генерального плану звернути особливу увагу на режим використання території набережної.

IY

 • Контроль за виконанням цієї Постанови покласти на Голову ГО «УТОПІК» Бур’янову М.І. та Голову ГС «КМО УТОПІК» Сердюк О.М.

 

 

Голова ГО «УТОПІК»                                                     М.І. Бур’янова

 

Голова ГС «КМО УТОПІК»                                              О.М. Сердюк