Королева твісту родом із Волині

1
Вечір-портрет польської співачки українського походження ХЕЛЕНИ МАЙДАНЄЦ

Плине час, міняється мода на пісні та виконавців. Про деяких з них, які були в свій час зірками, з  певних  причин ми дізнаємося набагато пізніше.

23 січня 2018 р. в мистецькій вітальні Волинської державної обласної універсальної наукової бібліотеки імені Олени Пчілки в рамках проекту “Місто різних – місто рівних” спільно із ГО «ВОО УТОПІК» відбулася імпреза, присвячена життю і творчості польської співачки українського походження Хелени Майданєц. Її місцем народження було маленьке село Мильськ (нині – Рожищенського району на Волині), де вперше побачила світ 5 жовтня 1941 року у родині Лідії та Філімона. 1946 року родина, що складалася з трьох дітей та батьків, була репатрійована у Польщу, в місто Щецін.2

 Співоча кар’єра майбутньої зірки польської естради розвивалася стрімко – відтоді, як уперше виступила на сцені місцевого Щецінського академічного театру „Ельф” у  фестивалі молодих талантів 1962 року. Пізніше був хор технічного університету, далі – гурт „Кліпси”, студентський клуб „Піноккіо”. Брала участь у легендарних фестивалях в Щеціні, Ополє. Увійшла до складу славетної групи „Червоно-чорні”. Її пісні в рок стилі не знали кордонів. Молода співачка виступала в концертному залі Олімпії в Парижі. Справжніми хітами стали пісні «Рижик», «Чорний Алібаба» та ін. Вона отримала почесне звання  «Королеви твісту». В 60-х роках минулого століття пісні співачки звучали всюди.

 З 1968 до  1991 року Хелена Майданєц жила у  Парижі, де на неї звернула увагу Марлен Дітріх. Виступала на естраді, працювала на французькому радіо і телебаченні. Гастролювала в Болгарії, Чехословаччині, США, Канаді, Швейцарії, Німеччині, СРСР,  та інших країнах.

3

У листопаді 1991 року повернулася до Польщі, де їй судилося прожити більше, ніж 10 років. Остання її телепередача відбулася 16 січня 2002 року. 18 січня вона раптово померла в своєму будинку в Щеціні.

Іменем співачки названий Літній театр в Щеціні. На стіні будинку, де вона жила, в 2013 році  відкрито меморіальну дошку на її чест Іраїда Майданець.

Під час мистецького вечора ділилися спогадами про свою родичку Хелену «королеву польсько твісту» представники сім’ї Майданців із Волині – краєзнавець Іраїда Майданець з с. Жидичин Ківерцівського району та двоюрідна племінниця Хелени – Людмила. Були вперше презентовані зворушливі світлини, зокрема, датовані 50-ми роками ХХ століття, коли Панас Майданець із Мильська побував у родині Майданців у Щеціні. Теплоти атмосфері мистецької зустрічі додали виступи Галини Марчук, голови Волинської обласної організації Українського товариства охорони пам’яток історії та культури; Світлани Осипчук, директорки Рожищенської ЦБС. На заході був присутній консул Генерального Консульства Республіки Польща у Луцьку Кшиштоф Савіцкі.

Ведуча – Тетяна Бурмістрова, завідувач відділу літератури з питань мистецтва. Присутні мали змогу насолодитися архівними відеозаписами вокальних виступів неперевершеної польської виконавиці.

Оксана Сущук, член Ради ГО «ВОО УТОПІК»