Українські авторські сайти

“1000 років української культури”
Персональний сайт Валерія Лисенка містить величезну кількість найрізноманітнішої історико-краєзнавчої інформації.

“Андрей Тычина. Персональная страница”
Персональний сайт Андрія Тичини є віртуальною колекцією фотозвітів про автомандрівки історичними регіонами України. Приклад краєзнавчого туризму.

“Археологи и фотографы на раскопках Херсонеса Таврического в конце ХІХ – начале ХХ вв.”
Цей сайт – результат творчої та наукової співдружності Національного заповідника «Херсонес Таврійський» (Міністерство культури і туризму України), Інституту Класичної Археології та Центру гуманітарних досліджень імені Гаррі Рансома (Техаський університет в Остіні, США). Спочатку метою ресурсу була публікація вибраних фото з колекції скляних негативів з фондів Національного заповідника «Херсонес Таврійський». З часом додався великий обсяг дотичних за тематикою матеріалів.
“Археологія Середньої Наддніпрянщини”
Сайт створений черкаськими археологами і присвячений результатам досліджень пам’яток археології і давньої історії Середнього Подніпров’я. Містить електронну бібліотеку наукової літератури, що включає монографії і статті з археології, історії, географії, етнографії, міфології, лінгвистики, нумізматики і палеонтології як Середнього Подніпров’я, так і інших регіонів.

“Архитектор Павел Алешин”
Сайт створений Вадимом Альошиним – рідним онуком відомого архітектора Павла Альошина (1881-1961), чиї споруди стали класикою української архітектури ХХ століття. Найвідоміша будівля зодчого – будинок Педагогічного музею у Києві (1910-1912), де згодом діяла Українська Центральна Рада.

“Архітектурні та природні пам’ятки України”
Сайт киянки Анни подає систематизовані матеріали авторських мандрівок історичними регіонами України. Приклад краєзнавчого туризму.

“Василь Галайба. Фотоспомин”
Віртуальна версія фотоальбому відомого києвознавця Василя Галайби. На авторських фотографіях, зроблених у 1977–1988 роках, зафіксовані будівлі, споруди та скульптури, які були знесені або значно перебудовані у 1980–1990-ті.

“Вашъ Кіевъ”
За словами авторів сайту, “старе місто вже не повернеш, хоча, можливо, колись в нашій країні народиться людина, здатна повернути Києву його колишній образ. Ми в це щиро віримо, тому й створили даний проект”.

“Врятуймо українські дерев’яні церкви!”
Презентаційний сайт ініціативи студентів Львівського інституту банківської справи НБУ зі збору коштів на збереження дерев’яної церкви 17-го століття у селі Кути Буського району Львівської області.

“Втрачені пам’ятки Києва”
Інтернет-версія альбому “Втрачена архітектура Києва”, створеного відомим істориком архітектури з української діаспори в США Титом Гевриком.

“Давня Луганщина: територія без корупції”
Ідея спеціалізованого ресурсу, який висвітлює пам’яткоохоронну роботу в Луганській області, складнощі та досягнення, методики, новини – зародилася та була реалізована групою однодумців з громадської організації “Луганська археологічна спілка”, Археологічного науково-дослідного центру “Спадщина” та Археологічного музею Східноукраїнського національного університету ім. В. Даля.

“Действительно красивые места”
Автори сайту ставлять за мету “показати, що краса є не лише у Венеції і Парижі, а й зовсім поряд – за кілька годин подорожі поїздом чи автобусом”.

“Дерев’яні храми України”
За словами автора проекту Олени Крушинської, “під час численних подорожей українськими дорогами й манівцями до дерев’яних церков виникло особливе ставлення. Так виникла ідея створення сайту, повністю присвяченого чудовим і несправедливо ігнорованим пам’яткам. За цей час заради дерев’яних храмів подолано кілька тисяч кілометрів потягом, автомобілем, розбитими автобусами, маршрутками, зрештою, пішки”.

“Дерев’яні церкви Львівщини”
За визнанням автора сайту Віктора Громика, “у вересні 2006 року власними силами почав складати фото-каталог існуючих деревяних церков рідної області. Невідомо, як довго буде тривати цей проект, та постараюся зібрати та представити у всесвітній мережі максимум фотоматеріалу, який збереже пам’ять про талант народних зодчих, втілений у Дерев’яній Церкві”.

“Дністровські ремінісценції”
Сайт створений за матеріалами туристично-краєзнавчих походів експедиції Товариства Лева “Дністер”. Велика кількість оригінальних текстових та фото-матеріалів про історичні пам’ятки та історичні краєвиди українського Придністров’я.

“Донбас краєзнавчий”
Сайт присвячений культурним та природним пам’яткам Сходу України.

“Енциклопедія “КИЇВ””
Віртуальна енциклопедія “КИЇВ” присвячена історії столиці України і, передовсім – київським історичним пам’яткам.

“Енциклопедія пам’яток. Україна”
За визначенням автора ресурсу Олександра Панасюка, його мета – “надати можливість мандрівникові максимально швидко зорієнтуватись у величезній кількості пам’яток України, що і де є цікавого та на що в першу чергу варто звернути увагу”.

“Живи, подорожуючи”
Автор проекту Марічка ставить за мету “зібрати максимум інформації по замкам та монастирям України, про те, як добратися до кожної архітектурної пам’ятки, подати її фото та історію”.

“Життя Українських Карпат”
Створений групою ентузіастів сайт – спроба якомога повніше охопити тему Українських Карпат. Чимало цікавої інформації про історичні пам’ятки регіону, проблемні матеріали про долю карпатських замків і дерев’яних храмів.

“Замки та храми України”
Сайт кам’янчанки Блеки – один з лідерів серед українських WEB-сторінок пам’яткознавчої й історико-краєзнавчої тематики. Висока інформаційна насиченість, зручна схема та легкий авторський виклад (наближений до жанру “живого щоденника”) роблять його незамінним посібником для тих, хто прагне ближче познайомитися з вітчизняною історико-архітектурною спадщиною. Чудовий ряд художніх фотозображень.

“Замки Тернопілля”
Автор сайту Валентин Воробйов зробив спробу створити фотогалерею навідоміших історичних замків Тернопілля. Робота незакінчена.

“Замок Паланок”
Ресурс присвячено стародавньому замку Паланок у Мукачеві (Закарпаття).

“Збережи старий Львів”
За визнанням авторів, сайт присвячений “боротьбі з незаконними та потворними будовами, які загрожують історичному центру Львова” і представляє “спільноту львів’ян, для яких місто є чимось дуже важливим. Настільки важливим, що коли місту Львів загрожує небезпека, ми готові відірватися від улюблених справ (своїх для кожного) і стати на його захист”.

“Интересный Киев”
Відкритий інтернет-проект групи киян, небайдужих до історії рідного міста. Автори запрошують прилучатися однодумців і постійно шукають нові форми популяризації київської історико-культурної спадщини. Багато корисного і цікавого києвознавчого матеріалу.

“Інтернет-телеканал «Музеї України»”
Компанія «R-media» створила спеціалізований Інтернет-телеканал, де збирає відеорозповіді про вітчизняні музеї. Колекція сюжетів постійно поповнюється.

“Історичні ландшафти України”
З 2000 року редакція сайту “збирає цікаві фотографії та ілюстрації, оригінальні історії та легенди для створення у майбутньому серії високоякісних туристичних фотоальбомів присвячених ландшафтам Поділля і Волині”.

“Крымология”
Відкрита віртуальна енциклопедія (за схемою “Вікіпедії”), присвячена Криму і його численним історичним пам’яткам.

“Латинські написи у Львові – Inscriptiones Latinae Leopoli”
Сайт Маркіяна Домбровського присвячений надзвичайно цікавій і малорозробленій темі – перекладу латиномовних написів на історичних спорудах у Львові.

“Лео Фото”
За визнанням автора сайту Сергія Антончика, його робота – “це зізнання у жагучому коханні до Львова – міста Лева. Це кохання цілком природнє, як для корінних львівян так і для гостей міста, яких чекають і зустрічають з теплотою”. Велика кількість рідкісних, а інколи й зовсім несподіваних фоторакурсів львівських пам’яток.

“Львів – місто на межі тисячоліть”
За словами автора сайту, “старовинні речі мають звичку зникати з обличчя Землі (чи Львова, як забажаєте). Як був знесений який-небудь пам’ятник, так колись може зникнути і частина старовинних будинків Львова, тож їх потрібно зберегти хоча б на фотографіях, щоб інколи дозволяти собі ностальгію за минулим”. Дуже цікава і оригінальна робота, побудована на співставленні сучасних фотознімків Львова зі світлинами минулих десятиліть.

“Львівські ремінісценції”
У віртуальній фотогалереї киянки Олени Крушинської чудово представлена старовина древнього Львова. За словами автора, “фотогалерея створена з метою освідчитися улюбленому місту, яке назавжди підкорило моє серце”.

“Мандрівка Україною”
За словами автора сайту Владислава Філя, цей ресурс “присвячений подорожам по найкрасивішій країні Європі – Україні. Хочу показати і розповісти, наскільки прекрасна моя Батьківщина, а також поділитися корисною або навіть скоріше необхідною інформацією для тих, хто сам складає свої подорожі”.

“Мандруємо Україною”
За визнанням авторів ресурсу, “ми не претендуємо на те, щоб сайт був універсальним довідником українських пам’яток. На сайті тільки те, що ми бачили на власні очі і сфотографували власною камерою”.

“Мислене древо”
Сайт розроблений і підтримується групою українських фахівців у галузі комп’ютерних технологій і гуманітарних наук (керівник – Микола Жарких). Пропонуються електронні тексти та бази даних пам’яткознавчої і пам’яткоохоронної тематики.

“Міста України”
Проект “Міста України” дуже подібний до проекту Інституту Трансформації Суспільства “Українські міста в Інтернеті” і спрямований на популяризацію сайтів українських міст (здебільшого, периферійних), містить їх WEB-адреси і короткі анотації. Чимало міст в цьому переліку є досить давніми, з цікавими історичними пам’ятками.

“Млини України”
Сайт черкащан Назара Лавріненка і Юрія Терлиги присвячений проблемі збереження пам’яток традиційного млинарства та пропагуванню використання альтернативних джерел енергії. Створений в рамках всеукраїнського проекту “Відновимо спільно”.

“Музеї України”
Інтернет-проект однойменного журналу, присвяченого сучасній музейній культурі України. Особливої уваги заслуговує благодійна програма “Музейний сайт” – безкоштовне створення інтернет-візиток для українських музейних установ.

“Музейне коло Прикарпаття”
Спільний проект Регіонального туристично-інформаційного центру та Асоціації музеїв Прикарпаття висвітлює діяльність та перспективи розвитку музеїв Івано-Франківської області. Створений за підтримки програми МАТРА КАП Посольства Королівства Нідерландів в Україні. Партнери проекту – управління культури Івано-Франківської обласної державної адміністрації, Івано-Франківський художній музей.

“Наш край”
Краєзнавчо-туристичний сайт “Наш край” присвячений “виключно самодіяльному туризму і надає інформацію людям, які прагнуть мандрувати самостійно”.

“Невідоме Поділля. Городоччина.”
Барвиста історико-краєзнавча фоторозповідь про стародавню Городоччину – край навколо міста Городок на Хмельниччині. Багато оригінальних фотографій місцевих пам’яток та історичних краєвидів.

“Одессика”
Автор ресурсу Тетяна Солопова визначила його, як “енциклопедію про Одесу”. На сторінках “Одесіки” чимало цікавої історико-краєзнавчої інформації.

“Око”
Метою архітектурно-краєзнавчого сайту “ОКО” є “публікація інформації про об’єкти, які можуть зацікавити туриста, краєзнавця або просто небайдужу до України та її архітектури людину. В поле зору авторів потрапляють пам’ятки архітектури, садово-паркового мистецтва, природи, історії та археології; музеї; пам’ятники; тощо”. Сайт непогано систематизований за географічною та тематичною ознакою.

“Пам’ятки України: історія та культура”
Cайт започаткований редакцією однойменного часопису 1998-го року з ініціативи тодішнього головного редактора Віктора Вечерського. Закритий у 2002-му році і відроджений у 2009-му. Автори сподіваються, “що тут знайдуть нову, корисну й оперативну інформацію краєзнавці, науковці, студенти, ентузіасти пам’яткоохоронної справи – всі, кого цікавить історія та культура України”.

“Пам’ять – колиска долі”
Віртуальний каталог архітектурних пам’яток Західної України, містить багато рідкісних фотозображень. Виник, як інтернет-версія фотовиставки “Пам’ять – колиска долі” в рамках проголошення 2008 року Роком замків та палаців Західної України, однак продовжує діяти, як самостійний ресурс. Ініціатор проекту – Ігор Скальський.

“Персональний сайт Сергія Кифоренка”
За словами автора, “на цьому сайті я буду намагатися подавати інформацію, яка цікава для мене, моїх друзів й, сподіваюсь, зацікавить відвідувачів сайту. Перш за все, це буде інформація про Україну, її історію, її архітектурні памятки, історичних діячів й неординарних особистостей”.

“Пещерные города Крыма”
Ресурс присвячений стародавнім печерним містам на території гірського Криму та проблемі їхнього збереження у наш час. Попередня версія ресурсу знаходиться за адресою http://luant.index.msk.ru.

“Подорож Україною”
Дуже цікавий і інформаційно насичений сайт, присвячений історичним місцям України. Автор не зазначений, хоча ресурс постійно оновлюється.

“Подорожі А. і Б.”
Молоді мандрівники Аня і Богдан діляться враженнями про свої подорожі. Левову частку фотосюжетів складають українські історичні пам’ятки.

“Полтава історична”
Як зазначає автор ресурсу Сергій Бояренцев, тут “знаходиться інформація про місто Полтаву: музеї Полтави, історичні місця, памятники визначним подіям, історичним діячам; розповіді про історичні події в історіі міста, підземелля, храми, а також історичні нариси з історії Української держави”.

“Садово-паркова та ландшафтна архітектура Черкащини”
За словами автора проекту Федора Гонци, його метою “є інформаційне висвітлення існуючих та забутих пам’яток ландшафтної архітектури, створення системи ресурсів з проблематики ландшафтної архітектури Черкаської області і України в цілому, ознайомлення глядача з великими культурологічними та туристичними можливостями Черкащини”.

“Сайт історії Києва”
Ресурс містить чимало різноманітної києвознавчої інформації.

“Старі мапи України”
Автор сайту обіцяє відвідувачам: “тут ви знайдете історичні мапи території України – австрійські, польські, німецькі, російські різних часів”.

“Туристичні перспективи Луганщини”
Автор сайту – Володимир Авілов з м. Стаханов Луганської області – подає своє бачення туристичних перспектив рідного краю, насамперед через створення системи оригінальних історичних реконструкцій та музейних експозицій. Дуже несподіваний і симпатичний підхід до традиційно ігнорованого історико-технічного матеріалу.

“Тут був Я. Мандри з фотоапаратом. Україною і світом”
Сайт професійного журналіста Вадима Войтика від типових “туристичних” ресурсів відрізняє, насамперед, особлива увага до архітектурних пам’яток та ретельне опрацювання історико-краєзначих джерел.

“Украина – фотопрогулки”
Персональний сайт Петра Власенка є своєрідним фотозвітом (близько 4,5 тисяч сюжетів) про авторські мандрівки Україною з виразним акцентом на пам’ятках старовини. Фотозображення супроводжуються численними довідковими матеріалами.

“Украина – фотопрогулки”: “Памятники градостроительства и архитектуры Украинской ССР”
Персональний сайт Петра Власенка пропонує повний текст (включно з картами) 4-томного довідника пам’яток містобудування і архітектури України, випущеного видавництвом “Будівельник” у 1983-1986 роках.

“Україна інкогніта”
Сайт створений групою науковців Центру екологічного моніторингу України. За словами авторів, “наш сайт є “онлайновим” журналом, який спробує розповісти українцям про країну, в якій вони живуть. Україна має потенціал стати справжньою туристичною “Меккою” Європи, але зараз навіть українці ввіддають перевагу огляду закордонних пам’яток та відпочинку за кордоном. І однією з головних причин цієї ситуації, поряд із погано розвиненою інфраструктурою, є обмаль якісної інформації про Україну”. Ресурс містить чимало корисної історико-довідкової інформації і проілюстрований оригінальними авторськими фотографіями.

“Український історичний портал”
Інтернет-ресурс харків’янина Віталія Катуніна прагне розкрити всі нюанси розвитку сучасного історичного наукового знання, зокрема небайдужий до археологічної та пам’яткоохоронної тематики.

“Українські міста в Інтернеті”
Проект Інституту Трансформації Суспільства “Українські міста в Інтернеті” дуже подібний до проекту “Міста України” і спрямований на популяризацію сайтів українських міст (здебільшого, периферійних), містить їх WEB-адреси. Чимало міст в цьому переліку є досить давніми, з цікавими історичними пам’ятками.

“Фото Украины – фотографии достопримечательностей”
Сайт старшого наукового співробітника Інституту географії НАН України Андрія Івченка містить більше 2000 авторських фотозображень українських пам’ятних місць, зокрема історичних пам’яток і історичних краєвидів.

“Фотоблог Львова – фотографії, вулиці, краєвиди”
Оригінальний проект, покликаний створити якомога повніший фотообраз Львова, зокрема, його неповторної історичної архітектури.

“Фотографії старого Львова”
Галерея старих фотографій з фондів Львівського історичного музею.

“Фотоекскурсії Києвом… Україною… зарубіжжям”
Персональний сайт Сергія Клименка пропонує оригінальні авторські фотозвіти про мандрівки історичними місцями в Україні та за її межами. Чудовий зразок краєзнавчого автотуризму.

“Фотоохота – достопримечательности Украины”
Сайт групи українських мандрівників знайомить з фоторезультатами їхніх подорожей. Багато оригінальних зображень архітектурних пам’яток та історичних краєвидів.

“Чернівці – електронний путівник”
Пропонований електронний путівник прагне якнайвиразніше окреслити образ 600-річної столиці Буковини. Сайт побудований з прицілом на сучасного освіченого туриста: поряд зі стандартною довідковою інформацією подані числені історико-краєзнавчі матеріали, зокрема чудова добірка старих фотографій. Окремим розділом зазначені теми та розклад екскурсій містом.

“Museum. О музеях и для музеев”
Автор і редактор Інтернет-журналу “Museum” – харківський історик Тетяна Крупа – пояснює свій задум “ситуацією у музейній справі та справі збереження культурної спадщини, яка заслуговує на те, аби бити тривогу і намагатися привернути увагу. Але поряд з цим існує й величезний позитивний досвід, що має бути доступним для всіх, кого може зацікавити”.

“Priroda.in.ua”
За визнанням автора ресурсу, priroda.in.ua є “каталогом фотографій найгарніших визначних місць України. У нас прекрасна країна з вражаючою природою і давніми пам’ятками архітектури, якими ми можемо пишатися. Проект ставить за мету максимально широко охопити визначні місця нашої країни у своїх фотографіях і пропагувати вітчизняний туризм”.

“Ruthenos”
Павлоградський iсторико-краєзнавчий сайт. Широко висвітлюються різноманітні сторінки минулого Східної Дніпропетровщини (Січеславщини). Особлива увага приділяється місцевим пам’яткам.