Інформація про результати засідання колегії Товариства 3 червня 2021 року
03 червня 2021р. відбулося засідання Колегії Товариства, Порядок денний був вичерпаний повністю.
1) По першому питанню “Інформація про роботу Товариства у період між засіданнями колегії з 05.03.2021.р. по 03.06.2021 р.” з доповіддю виступила Голова Товариства Марина Іванівна Бур’янова.
Вона зазначила, що за цей період Товариство працювало у декількох важливих напрямах:
-налагодження партнерських відносин з профільними організаціями у сфері охорони культурної спадщини з метою реалізації просвітницьких, наукових та твочих проєктів;
-модернізація сайту Товариства;
-підготовка до проведення п’ятого Всеукраїнського конкурсу творчих робіт дітей та юнацтва “Збережемо спадщину – збережемо Україну”;
-організація виставкової діяльності, зокрема виставки петриківського розпису “Наступність поколінь”;
-участь Товариства у національному проекті “Велике будівництво” (Голова Товариства була включена в експертну групу по відбору проєктів з реставрації, ремонту пам’яток культурної спадщини, які будуть реалізовані в рамках програми “Велика реставрація”).
Навела стаитистику щодо користувачів оновленого сайту Товариства за віком, статтю та показниками активності за регіонами України, а також закордонних користуачів.
Запросила всіх бажаючих на виставку петриківського розпису «Наступність поколінь», що відкрилася 1 червня 2021 року.
Виставкова експозиція буде працювати з 1 по 22 червня 2021р. щодня (з 11-00 до 18-00, в суботу з 11-00 до 17-00, неділя-вихідний) у виставковій залі галереї «Печерська» Українського товариства охорони пам’яток історії та культури з урахуванням діючих протиепідемічних обмежень.
Інформація була схвалена і взята до відома.
2) Здійснення Волинською обласною організацією УТОПІК громадського контролю за виявленням, вивченням та збереженням об’єктів історико-культурної спадщини на локальному рівні (за досвідом реалізації міжнародного проєкту «Захистимо пам’ять»).
Доповідала Голова Волинської обласної організації УТОПІК Сущук Оксана Петрівна. Вона коротко звітувала про діяльність Волинської обласної організації УТОПІК, основні здобутки її членів, акцентувала увагу на таких здобутках:
– участь організації в українсько-німецькому проекті «Захистимо пам’ять», який діє в Україні з 2011 р. і займається дослідженням та захистом місць масових поховань часів Голокосту в Україні. Фінансується проект Міністерством закордонних справ Німеччини у партнерстві з німецьким Фондом «Меморіал вбитим євреям Європи» (м. Берлін) та Українським центром вивчення історії Голокосту (м. Київ). Завдяки реалізації проєкту сьогодні в Україні постало 20 місць пам’яті жертвам Голокосту і геноциду ромів; участь у наданні консультацій, роз’яснень громадянам-жителям області щодо окремих положень пам’яткоохоронного законодавства стосовно захисту об’єктів культурної спадщини, проведення їхньої паспортизації та визначення і використання охоронних зон;
-участь в освітніх та пам’яткоохоронних заходах, проведення моніторингу стану пам’яток в регіоні;
– проведення відкритих лекцій та занять для студентів-здобувачів кваліфікації зі спеціальності «Музеєзнавство, пам’яткознавство»;
-розроблення облікової документації на окремі об’єкти нерухомої культурної спадщини регіону.
Також Оксана Петрівна повідомила, що у зв’язку з активною позицією членів організації у питаннях захисту і належного утримання пам’яток вони були виключені або створювалися перешкоди до їх включення, до усіх громадських рад профільного напрямку. Тому звернулася до членів УТОПІК за допомогою захисту прав членів Волинської організації Товариства. Вона презентувала книгу «Захистимо пам’ять. Захист та меморіалізація масових поховань часів голокосту в Україні».
Доповідь була схвалена та взята до відома.
3).Про проєкт «Битва за Україну».
Доповідав Голова Ради Благодійного фонду «Погорина» Карп’юк Анатолій Андрійович (Рівненська область ). Він коротко висвітлив роботу організації по розробці проєкту «Битва за Україну» та відкриття фотовиставкипроєкту.
Проведена робота була схвалена і взята до відома.
4) Звіт щодо поточного стану питання створення музею на території пам’ятки археології та історії національного значення «Ділянка прибережного кварталу середньовічного Києва» (11–19 ст.) на Поштовій площі.
Доповідав член Головної ради ГО «УТОПІК» Білецький Віталій Васильович. Він коротко висвітлив основні етапи роботи по створенню музею, а також наголосив на актуальності появи такого просвітницького закладу в Києві. Зокрема, відзначив, що завдяки підготовленій ініціативною групою зі створення музею проєкту дорожньої карти завершення будівництва на Поштовій площі зі створенням сучасного археологічного музею, 6.05.2021 р. з’явилося розпорядження Київського міського голови про створення необхідної робочої групи з цього питання. Крім того, за тієї ж ініціативи триває процес створення тимчасової комісії Київської міської ради з тих же питань. Колегія Товариства також була поінформована про принципово важливі складові проекту дорожньої карти, особливо дослідницька, технічна та юридична складова подальших робіт.
Звіт був схвалений колегією і взятий до відома.
5) Про організацію круглого столу «ДІАЗ «Стародавній Київ». Відродження і розвиток».
Доповідала член Головної ради Товариства Рутковська Ольга Анатоліївна. Вона зазначила, що Товариство, як ініціатор створення заповідника у 1987 році, занепокоєне станом цієї найдавнішої міської території та активною експансією нового будівництва, що веде до швидкої деградації її історичного середовища. Найболючішими питаннями є захист земель історико-культурного призначення та актуальність регламентів, що закладаються у розробку Плану організації території, який зараз у стані виконання. До учасників Круглого столу передбачається залучити представників Департаменту охорони культурної спадщини КМДА, Міністерства культури та інформаційної політики України, профільного комітету Верховної Ради України, правозахисників з питань збереження культурної спадщини, містобудівельників.
Колегія схвалила пропозицію щодо організації Круглого столу «ДІАЗ «Стародавній Київ». Відродження і розвиток» і прийняла рішення розпочати підготовку до круглого столу «ДІАЗ «Стародавній Київ». Відродження і розвиток»; відповідальною за організацію призначити члена Головної ради Товариства Рутковську Ольгу Анатоліївну.
6) Екопарк Осокорки потребує збереження і захисту (збереження місцини на південь від вулиці Колекторної на Осокорках, м. Київ).
Доповідав член Правління ГО «Екопарк Осокорки» Стравинський Максим Борисович. Він зазначив, що громадська організація «Екопарк Осокорки» створила візуалізацію публічного простору, який може займати частину екопарку. Концепція створювалася у співпраці з фахівцями з питань екології, урбаністики, містобудування та ландшафтного дизайну. Щоб зберегти унікальний природний ландшафт екопарку потрібно облаштувати буфер – захисну ділянку, яка б перебирала на себе основне антропогенне навантаження. Тому, на думку екологів, найдоцільніше на такій буферній ділянці навколо озера Небреж облаштувати міський парк. Через щільну забудову Дарницького району містяни потребують просторої зони відпочинку. Автори проєкту стверджують, що міський парк на Осокорках – це «не забаганка, а життєва необхідність, якщо йдеться про збереження якісного рівня життя у місті».
Міський парк має бути розташований у зоні простої доступності для містян. Це означає, що люди, які живуть у прилеглих районах, повинні мати можливість дістатися парку без використання громадського і приватного транспорту. Окрім цього, створення заповідних земель на півдні від вулиці Колекторної і міського парку поблизу житлового масиву зупинить подальше навантаження на транспортну інфраструктуру району. У кінці доповіді запропоновано створити ініціативну робочу зі створення екопарку «Осокорки» групу із залученням членів Головної ради Товариства.
Колегія схвалила ініціативу створення екопарку «Осокорки, що потребує збереження і захисту (збереження місцини на південь від вулиці Колекторної на Осокорках, м. Київ), і прийняла рішення створити робочу групу по більш детальному вивченню питання, взяти участь в роботі цієї групи, результати розглянути на одному із засідань Колегії.
7) Про Всеукраїнський конкурс на кращий об’єкт реставрації.
Доповідав член Колегії Товариства Юрченко Сергій Борисович.
У своїй доповіді Сергій Борисович висвітлив основні пукти Положення щодо Всеукраїнського конкурсу, розкрив основну мету його створення, а також запропонував приурочити урочистий захід до Міжнародного дня пам’яток і визначних місць – 18 квітня.
Колегія:
– схвалила ініціативу започаткування Всеукраїнського конкурсу на кращий об’єкт реставрації;
– затвердила Положення про конкурс на кращу реставрацію об’єкту культурної спадщини України;
– прийняла рішення розмістити Положення на сайті Товариства і розіслати всім відокремленим підрозділам для участі в конкурсі.
- Щодо оновленого Положення про громадських інспекторів з охорони об’єктів культурної спадщини України Громадської організації «Українське товариство охорони пам’яток історії та культури»
доповідала Голова Товариства Бур’янова Марина Іванівна.
Попередньо члени Колегії ознайомились з проєктом Положення та надіслали свої зауваження. Запропоновано прийняти та затвердити остаточний варіант Положення про громадських інспекторів.
Колегія:
– схвалила та затвердила оновлене Положення про громадських інспекторів з охорони об’єктів культурної спадщини України Громадської організації «Українське товариство охорони пам’яток історії та культури»;
– прийняла рішення розмістити Положення на сайті Товариства і розіслати всім відокремленим підрозділам для організації відповідної роботи.