Інформація про розширене засідання Колегії Українського товариства охорони пам’яток історії та культури 15 липня 2021
Головним на порядку денного було питання щодо законопроектів у сфері охорони нерухомої культурної спадщини, зареєстрованих за № 4561, № 4562 в Комітеті ВРУ з питань гуманітарної та інформаційної політики.
По підсумках засідання було прийнято Постанову, в якій сказано. що поділяючи стурбованість та занепокоєність професійного пам’яткоохоронного середовища щодо розроблених Міністерством культури та інформаційної політики України (далі – МКІП) проєктів Законів України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо запобігання руйнуванню та знищенню нерухомої культурної спадщини» (далі – Проєкт 1) та «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення відповідальності за руйнування та знищення нерухомої культурної спадщини і порушення традиційного характеру середовища» (далі – Проєкт 2); та заслухавши і обговоривши виступи члена-кореспондента Української академії архітектури, дійсного члена УНК ICOMOS ВЕЧЕРСЬКОГО В.В., заступника директора Департаменту охорони культурної спадщини КМДА ЧЕРНЕНКО І.І., членів Колегії Головної Ради Товариства КОЖУШКА Б.В. – заступника голови Товариства, ТИТОВУ О.М. – заступника голови Товариства, заступника директора КМНЦ з наукової роботи, ЮРЧЕНКА С.Б. – директора ПОГ «Науково-дослідний інститут історії архітектури та містобудування», ТИМКОВИЧА В.Ю. – т.в.о. директора Українського державного науково-дослідного та проектного інституту «УкрНДІпроектреставрація», Колегія ПОСТАНОВИЛА:
Висловити вдячність членам Комітету Верховної Ради України з питань гуманітарної та інформаційної політики (далі – Комітет), які одноголосно підтримали необхідність створення при Комітеті робочої групи для доопрацювання зареєстрованих за номерами № 4561 та 4562 проєктів Законів (далі – Робоча група), які мали б запобігти руйнуванню нерухомої культурної спадщини та сприяти загалом покращенню стану справ у сфері охорони культурної спадщини.
Підкреслити, що відповідні законопроекти є неприйнятними, оскільки не вирішують актуальні питання охорони культурної спадщини, а навпаки знищують наявну правову систему охорони культурної спадщини. Крім того, вони суперечать міжнародним конвенціям, ратифікованим Верховною Радою України, які тепер є міжнародно-правовими зобов’язаннями України, а саме:
Конвенція про охорону всесвітньої культурної і природної спадщини від 16.11.1972 (Указ Президії ВР України від 04.10.1988 № 6673).
Конвенція про охорону архітектурної спадщини Європи від 03.10.1985 (Закон України від 20.09.2006 № 165).
Європейська ландшафтна конвенція від 20.10.2000 (Закон України від 07.09.2005 № 2831).
Європейська конвенція про охорону археологічної спадщини (переглянута) від 16.01.1992 (Закон України від 10.12.2003 № 1369).
Конвенція про охорону та заохочення розмаїття форм культурного самовираження від 20.10.2005 (Закон України від 20.01.2010 № 1811).
Доручити секретаріату Товариства узагальнити висловлені під час обговорення пропозиції та зауваження у формі, яку запропонував апарат Комітету та надіслати їх за належністю для подальшого врахування в роботі (Додаток 1).
Зазначити, що Товариство неодноразово офіційно зверталося до МКІП та його попередників щодо неприйнятності обговорення без участі фахової громадськості неоднозначних законопроєктів, які можуть погіршити існуючий базовий пям’яткоохоронний Закон «Про охорону культурної спадщини», і завжди пропонувало свою фахову допомогу для законотворчого напрацювання.
Доручити членам Робочої групи від Товариства (Кожушко Б.В., Юрченко С.Б., Рутковська О.А.) та УНК ІСОМОС (Вечерський В.В., Герич В.П.) активно відстоювати під час засідань напрацьовані пропозиції та звернутися до інших членів зі складу Робочої групи з проханням підтримати всі позитивні зауваження щодо законопроєктів № 4561 та 4562.
Надіслати Постанову Товариства до Робочої групи при Комітеті, МКІП, Київської міської та Львівської, Одеської, Чернігівської, Волинської і Чернівецької обласних державних адміністрацій, а також оприлюднити її в електронних й друкованих ЗМІ, розповсюдити через соціальні мережі, сайт Товариства.
P.S. Постанова була направлена до Робочої групи 16 липня 2021р.
На цьому ж засіданні за зверненням громадян із Запорізької області та м.Переяслав Київської області було створено два відокремлених підрозділи:
Запорізький обласний центр ГО «Українське товариство охорони пам’яток історії та культури» та Переяславський міський центр ГО «Українське товариство охорони пам’яток історії та культури»; затверджено Голів центрів: Запорізького – Стойчева Валерія Михайловича, Переяславського – Довгошия Павла Олександровича.