Подорож до Австрії. Грац.

Діяльність нашого Товариства цікава не лише для мешканців України, а й для іноземних читачів наших інтернет-ресурсів. Зокрема, для мешканця міста Грац на південному сході Австрії, яке є центром федеральної землі Штирія. Цей читач вже кілька тижнів є постійним читачем наших повідомлень та публікацій.
Ми вирішили розповісти трохи більше про це місто і, можливо, таким чином зрозуміти наш спільний інтерес до питання охорони і збереження культурної спадщини в різних країнах.  
Отже, ми вирушаємо в коротку мандрівку до його міста – Грац.

       Назва міста Грац походить від слов’янського «gradec», що означає «маленька фортеця». Саме біля цієї маленької фортеці, яку називають «Шлоссберґ» і виросло місто Грац. Його історія почалася близько 900 років тому. В 1240 місто отримало магдебурзьке право. В середньовіччі та в часи Ренесансу Грац був резиденцією Габсбургів, що залишили в спадок прекрасне місто. Грац – одне з найкраще збережених старих міст в Центральні Європі. Період розквіту і розвитку міста припав на XVII-XIX століття.
Грац вперше згадується в 1128 році, Тоді герцоги Бабенберги перетворили його в велике торгове місто. У 15 столітті при Габсбургах місто стало столицею Внутрішньої Австрії. У 16 столітті Грац неодноразово піддавався нападу турків. Хоча фортеця, розташована на Шлоссбергу, так ніколи й не була взята. Укріплення Шлосберга на висоті 473 метри над рівнем моря, історією своєю сягає щонайменше X століття. У середині 16 століття архітекторами з півночі Італії була побудована фортеця довжиною 400 м. Зараз на місці фортеці і залишків палацу – громадський парк з чудовими краєвидами. Під час Другої світової війни місто практично не постраждало від бомбардувань.
       З 1999 року стара частина міста Грац була внесена до Списку Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО, а  2010 року до цього Списку було додано палац-замок Еггенберг на околиці Граца. У 2003 році Грац обрали культурною столицею Європи.
Старе місто з безліччю старих вуличок, барокових будівель, цікавих пам’яток, романтичних двориків. Дуже багато збережених історичних будівель споруджені під впливом італійських архітектурних стилів.
Серед старих історичних будівель особливою привабливою родзинкою є легендарний Грацький арсенал, який з’явився у ХУІ столітті. Зараз тут знаходиться музей з 32 тисячами унікальних експонатів військової амуніції.

Цікавим за архітектурою та ідеєю створення є палац-замок Еггенберг, який 10 років тому поповнив список Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.  Маєток звелів звести в 1625 році князь Еггенберг і доручив це своєму любленому архітектору — Джованні П’єтро де Поміс. Пам’ятаючи про захоплення князя астрологією, архітектор спроектував будівлю в дусі гармонії епохи Відродження.
Згідно з архітектурним проектом де Поміса, у замку все було покликане нагадувати про хід часу і рух зірок: чотири бічні вежі символізують пори року, 52 кімнати — кількість тижнів у році, 24 службових приміщення — кількість годин у добі, рівно 365 вікон, за кількістю днів у році. Астрономічна іконографія відображена й у фресках, які прикрашають основні зали палацу.
У 1666 році онук князя Еггенберга доручив художнику Гансу Вайсенкірхеру створити спеціально для замку 600 живописних робіт, які й дотепер прикрашають його стіни. У XVIII столітті замок був заново мебльований у стилі рококо. Після смерті останнього нащадка роду Еггенбергів замок успадкували їхні родичі Герберштейни, які  володіли резиденцією до 1939 року.
У 1939 році замок перейшов від Герберштейнів до уряду землі Штирія і сьогодні він входить до складу Художнього музею.

У місті Грац народилися:
Максиміліан Алоїз Фюґер фон Рехтборн (1774 – 1831 р.р.) , який був ректором Львівського університету (1813—1814 і 1822—1823), помер і похований у Львові;
Карл Пенеке (1858 – 1947 р.р.), який тривалий час працював на Буковині, помер і похований у Сучаві;
українська письменниця і малярка Тетяна Душенко  (1916–1982).

Більше світлин можна переглянути на сторінці Товариства у Facebook. Для цього на головній сторінці сайту під гаслом “Збережемо спадщину – збережемо Україну” потрібно натиснути кнопку “Перейти”.