Собор Різдва Богородиці, м. Козелець
Подорожуючим рекомендуємо ввідвідати Козелець в неділю чи у дні православних свят, коли відбуваються богослужіння у славетному Соборі Різдва Богородиці.
Збудований він у 1752—1763 роках на замовлення родини Розумовських за проектом архітектора Андрія Квасова та за участю Івана Григоровича-Барського, який є автором декору. Поряд із собором стоїть дзвіниця, зведена у 1766—1770 роках також за проектом Андрія Квасова.
Собор та дзвіниця розміщені в історичному середмісті Козельця, їх також гарно видно з траси Київ-Чернігів. Вони є справжньою окрасою та саме звідси починаються всі туристичні подорожі містечком, сповненим згадок та легенд. Собор Різдва Богородиці відносять до найкращих архітектурних витворів XVIII століття в Україні та тогочасній Російській імперії. Ця пам’ятка архітектури національного значення має охоронний номер 843.
Багато хто приїздить в Козелець, щоб на власні очі побачити іконостас, рівних якому по красі і витонченості на Чернігівщині важко знайти.
Собор споруджено у 1752–1763 роках на замовлення графині Наталії Розумовської (Розумихи, матері Олексія та Кирила Розумовських) архітекторами Іваном Григоровичем-Барським та Андрієм Квасовим — на знак подяки Богові за щасливу долю синів замовниці. Під час Другої світової війни в соборі містилися табір військовополонених і конюшня. Після її закінчення приміщення храму використовували під заготконтору (склад для продовольчих товарів). На подив, ці перипетії та випробування часів войовничого атеїзму не зруйнували самого храму та його неперевершеної краси іконостасу. Ікони ж, що збереглися, зараз експонуються в Чернігівському колегіумі.
Собор реставрували у 1961–1982 роках, потмім – у 2018-2019 реставрували його бані, але чомусь сусального золота вистачило не на всі куполи. эПроте, є сподівання, що найближчим часом роботи повністю завершать, бо така видатна пам’ятка повинна бути відреставрована бездоганно і добросовісно.
14 серпня 1993 року відбулося урочисте відкриття відбудованого Собору Різдва Богородиці. Від цього дня і до сьогодні двері святині відчинені для віруючих та екскурсантів.
Собор двохярусний. На першому ярусі знаходиться «тепла» церква Адріана і Наталії — усипальниця Наталі Розумихи. На другий ярус (власне собор) з трьох боків ведуть напівкруглі ґанки з відкритими колонадами, завершені наметовими верхами.
Храм, який ми радимо відвідати, мурований, хрещатий, дев’ятидільний. Рамена завершено напівкруглими ризалітами. Всередині чотири опорні стовпи несуть систему склепінь і п’ять бань, поставлених по діагоналі (як у давньоруських храмах). Витончений ліпний декор стін поєднує форми бароко, рококо і класицизму.
Майстерне використання засобів живопису, скульптури і архітектурних форм створюють урочистий і святковий образ.
Поруч із будівлею собору розташована чотириярусна дзвіниця.
В інтер’єрі панують центральна баня і багатоярусний різьблений з липи іконостас 18 століття (створений, як вважають, за участю архітектора Растреллі). Образи (1753) в іконостасі написані у стилі бароко. Збереглося та експонується в Чернігові 50 (було 80) автентичних ікон. Ікони писав Григорій Стеценко, різьбу виконав Сисой Шалматов.
Дзвіниця (1766–1770, архітектор Андрій Квасов[10]) квадратна в плані (10 х 10 м), чотириярусна. Перший ярус оформлено рустом, другий — тосканським ордером, третій — іонічним, четвертий — коринфським. Увінчує дзвіницю барокова верхівка. Висота дзвіниці із хрестом 50 м.
Подорожуючі можуть приїхати до Козельця власним автомобілем, туристичним автобусом, маршрутним автобусом. Містечко знаходиться на півдорозі з Києва до Чернігова. Час в дорозі з Києва – близько години.