Шановні члени Товариства!
Сьогодні в реаліях воєнного часу культурна спадщина, її доля за різних обставин перетворилася з локальної проблеми на глобальну не лише всередині нашої країни, а й набуває нині актуальності міжнародного масштабу та значення. А це, в свою чергу, викликає непорозуміння і навіть конфлікти між країнами.
Найважливіша проблема сьогодення держави – це звільнення тимчасово окупованих українських територій від російського війська, а також відновлення пошкоджених та знищених історичних архітектурних пам’яток культури, мистецтва, зруйнованої інфраструктури, повернення незаконно вивезених артефактів, картин та інших мистецьких творів, раритетних книг, які становлять рухому культурну спадщину України.
Гостро стоїть проблема проведення окремих робіт на об’єктах культурної спадщини в умовах воєнного стану, що вносить вагомі корективи в діяльність та напрями роботи Товариства. У зв’язку з цим Українське товариство охорони пам’яток історії та культури скликає ХІІ з’їзд з метою прийняття ряду дієвих рішень щодо здійснення перевірки стану збереження і наявності рухомих і нерухомих пам’яток, їх долі за складних обставин воєнного часу та створення умов належної охорони об’єктів культурної спадщини, забезпечення підготовки їх облікової документації для внесення до державного реєстру пам’яток України та вжиття заходів по активізації наукової роботи у сфері охорони культурної спадщини.
Воєнне лихоліття зробило вкрай затребуваним наш з вами досвід та знання, шановні колеги, для посилення фахового контролю за дотриманням законодавства у сфері охорони культурної спадщини, активізації участі Товариства у міжнародному співробітництві у сфері охорони культурної спадщини та вжиття заходів щодо посилення контролю за вивезенням культурних цінностей, в тому числі шляхом моніторингу аукціонних торгів культурними цінностями за кордоном, проведення заходів з метою сприяння реалізації національних інтересів України. Вкрай важливо оперативно розробити та затвердити програму збереження і повернення в культурне середовище держави тих об’єктів культурної спадщини України, що постраждали через російсько-українську війну, та напрацювати комплексний підхід до їх відновлення. Зважаючи на особливий правовий режим в країні, посилання щодо часу місця та дати підключення до роботи з’їзду буде відправлено всім учасникам на електронні адреси. Дякуємо за розуміння.
З повагою
Голова Товариства, кандидат історичних наук, Заслужений працівник культури України Марина Бур’янова