Кам’яниця Драганів на Покорщині (Козелеччина)

Тим, хто потрапив до Козельця та цікавиться історичною спадщиною козацтва,  варто з-поміж іншого переліку цікавих об’єктів, поцікавитися у місцевих жителів як доїхати до місцевої лікарні. Повернувши перед лікарнею ліворуч, прямо по не дуже хорошій дорозі, доїхати до кінця населеного пункту і повернути праворуч в парк.
Перед вами буде старий будинок – садиба Дараганів. Тільки під’їхавши чи підійшовши до неї, ви зауважите праворуч на сонячній галявині кам’яницю.
Це – кам’яниця Дараганів — пам’ятка архітектури, унікальна господарська будівля (комора) 18 століття, що входить до комплексу споруд садиби Покорщина.

Збудована вона київським полковником Юхимом Дараганом, зятем Кирила Розумовського. Використовувалася для зберігання зброї, а також як скарбниця Киїського полку.
Будівля збереглася в первісному об’ємі. Декор відноситься до 1750—1770 років, дерев’яні сходи, що вели на другий поверх вже знищені. Споруда має стильові ознаки бароко і ампіру. Цегляна, квадратна в плані, однокамерна, двоповерхова з глибоким підвалом, який повторює по розмірах наземні поверхи. Перекриття — зімкнуті зводи, дах чотирьохскатний, крівля залізна.

Входи на перший і другий поверхи з боку західного фасаду. Вікна і двері з трьохцентровими перемичками і вухатими наличниками. У вікнах — ґрати. Стіни увінчані розвиненими карнизами, розкріпованними на пілястрах, що членують фасади і що підкреслюють розскріповані кути будівлі, по горизонталі членуються міжповерховим також розкріпованим карнизом.

Тяжіння до улаштування льохів виявилося в тому, що тут зведено три поверхи: наземний, напівпідвальний і власне підвальний, з багатьма нішами. Загадкою тут є відсутність кам’яних сходів, навіть не видно їх слідів в наземному поверсі, що розташований над землею на висоті 2—2,5 м. Мабуть, для більшої безпеки зберігання майна на верхній поверх вели дерев’яні приставні сходи.

Просторове вирішення інтер’єру збагачене наявністю великої кількості ніш, що мали функціональне призначення. Композиція споруди відрізняється цілісністю і простотою архітектурного задуму, лаконізмом форм і хорошими пропорціями. Пам’ятка — одна з небагатьох кам’яних господарських споруд XVIII століття, що збереглися, на Лівобережній Україні.

В публікації використано текст ресурсу “ВІКІПЕДІЯ”.