Подорож в Микулинці (Тернопільщина)

mykulynci-verh-1

Давнє  містечко Тернопільщини Микулинці розташоване за 18 км на південь від Тернополя. Згадка про повноцінне поселення Микулин вперше зустрічається в «Повісті минулих літ» Володимира Мономаха у 1096 році. Микулинецький край несичений винятковими історіями та легендами, які тісно переплітаються з величчю архітектурних пам’яток містечка. Саме тут можна побачити унікальний бароковий костел ХVIIІ століття, руїни Микулинецького замку, який був одним із найголовніших фортів Речі Посполитої на підвенному сході, та палац Реїв, якого вже більше століття мужньо охороняють атланти.

 Сьогодні Микулинці – це селище міського типу у Тернопільській області. Сполучення до містечка є доволі зручним і займає не більше 25 хвилин їзди на авто від Тернополя в сторону Теребовлі. Коли вперше зустрічаєшся з містом, увагу приковує краса навколишніх просторих схилів, між якими розташоване саме містечко. Міцна бруківка, яка проглядається крізь асфальт, порослий зеленню багатолітній кам’яний паркан вздовж вулиці, старожитні одноповерхові будиночки ненав’язливо передають дух глибинної історії цього краю.

Перша писемна згадка про Микулинці датується 1096 роком, проте сьогодні відомо про його значно глибші коріння. На теренах Микулинців виявлено археологічні пам’ятки доби мезоліту, скіфського часу та давньоруського періоду, а біля села Воля знайдено поселення трипільської культури.

Згідно з переказом, у цій багатій місцевості поселилися ченці-монахи, оскільки на той час Серет був великою річкою, де водилося чимало риби. Тут вони збудували церкву на честь святого Миколая, а саме місто назвали Микулин – ймовірно, від імені його засновника Микули, воєводи князя Василька.

В Іпатіївському літописі вказано, як у 1202 році біля Микулина відбулася битва між князем Рюриком Ростиславовичем і галицькими та володимирськими боярами. На той час Микулин належав до Теребовлянського князівства і слугував його міцним захистом із півночі. З 1387 року селище входить до складу Галицького князівства і потрапляє під владу феодальної Польщі. Відтоді з’явилася нова назва поселення – Микулинці.

Барон Конопка побудував у Микулинцях не лише суконну фабрику, а у ХІХ столітті активно починає вивчати місцеві джерела, оскільки легенди та історії часів турецької навали розповідали про їхні цілющі властивості. На його запрошення у цю місцевість приїжджають німецькі лікарі, які підтверджують лікувальні властивості води і розробляють методику лікування. І вже у 1820-х барон започатковує бальнеологічну лікарню з лазнями на території палацу. Втім, невдовзі відкриють лікувальні води в Трускавці та Моршині, тож лікарня поступово втратить свою популярність. Аж у 1967 році лікувальну справу було відновлено – і за 2 кілометри від Микулинець у селі Конопівка постає великий санаторій-профілакторій «Медобори», в якому унікальні сірчані грязі досі допомагають лікувати хворих. На даний момент у стінах колишнього маєтку діє Микулинецька обласна фізіотерапевтична лікарня, основу якої заклав барон Конопка.

Першим відомим власником славної броварні в Микулинцях був підприємець граф Мечислав Рей, який отримав у ХХ столітті містечко як придане від дружини Юзефи Конопки. Однак історія старовинної пивоварні ведеться від першої про неї згадки ще з 1497 року. 

Пивоварня перебувала у приватній власності Реїв. У ній виготовляли бочкове та пляшкове пиво трьох сортів: Лежак, Фірмове, Бок. У післявоєнний час всі приватні підприємства націоналізували.

У 1903 році в містечку трапилася пожежа в будинку пекаря. Через вітряну погоду вогонь швидко перекидався з будинку на будинок. На допомогу прибували пожежники з усіх околиць, але багато старовинних будівель було втрачено, зазнав серйозних ушкоджень старовинний млин. 

Жителі Микулинців у 1890 році за власні кошти розбудовують першу читальню, в якій знаходилася власна бібліотека. Згодом у 1912 році розпочали будівництво більшого читального дому в центрі міста, і товариство перейшло в новозведений будинок. Фонд у 1930 році складав чимало книг. Наразі в цьому приміщенні знаходиться Будинок культури, який потребує термінового ремонту та реставрації.

Прадавні Микулинці мужньо вистояли в битвах, здолали випробування війн та революцій, витримали стихію вогню… Без сумніву, це багатий край, який наділений історичними реліквіями, легендами та красою природніх ландшафтів. Але головною цінністю містечка є його жителі, які з гордістю плекають його історію і залюбки розповідають її мандрівникам.

Детальніше про історичні пам’ятки Микулинців можна прочитти на нашому сайті в розділі “Новини”:

Матеріал підготовлений за публікацією Анастасії Лупак з ресурсу  https://zbruc.eu/