Володимир Ідак про реставрацію муру у Фортечному провулку

Нещодавно сесія міської ради затвердила Програму охорони культурної спадщини Івано-Франківської міської територіальної громади на 2022-2024 роки.

Зокрема, серед пріоритетних напрямів Програми є реставрація цегляного муру бастіону в Фортечному провулку. Цей пункт викликав жваві соцмережні обговорення: як у фаховому, так і у нефаховому колах. Найбільш голосно зазвучав меседж про руйнування стіни бастіону.

Зацікавлені цією інформацією представники ЗМІ, які вирішили подати різні точки зору, а не лише соцмережні припущення, поспілкувалися на об’єкті з головним спеціалістом міського відділу охорони культурної спадщини Володимир Ідак.

За словами фахівця, формат спілкування безпосередньо у провулку Фортечному було обрано для того, щоб наочно продемонструвати та прокоментувати стан справ із муром.

Насамперед, Володимир Ідак зазначив, що сам факт наявності у пролонгованій Програмі охорони культурної спадщини пріоритетної позиції по реставрації цегляного муру бастіону у Фортечному провулку свідчить про те, що Департамент архітектури володіє ситуацією та моніторить стан цього об’єкту.

«Справді, спостерігаються певні зміни у структурі цегляної кладки, місцями – деформація та випадання старої цегли. Але однозначно стверджувати, що до цього призвели роботи по реконструкції провулку Фортечного у попередні роки без грунтовних досліджень, підтверджених документально, а не суб’єктивно, не можна. Зауважу, що реставраційні роботи в принципі не означають того, що об’єкт реставрації не піддаватиметься впливу змін температурного, вологісного режиму і часу. Особливо, якщо цей об’єкт перебуває під відкритим небом», – розповідає Володимир Ідак.

Так само дуже голосним, на його думку, є твердження про те, що об’єкт у стані швидкої руйнації. Натомість Володимир Ідак наголошує, що зазначені будівельні роботи по реконструкції Фортечного провулку виконані з максимально ощадливим відношенням до існуючого муру.

Профіль провулку виконаний таким чином, що водовідведення здійснюється як від стіни кварталу, так і від муру – у водовідвідний лоток. При цьому особлива увага була приділена саме вертикальному плануванню, а не горизонтальному. Тобто, брукована поверхня провулку здійснена на рівні поверхні старого мощення, з водовідведенням аж до вулиці Гузара. Наочним свідченням про рівень мощення є сліди на відповідній висоті муру від осей коліс возів, які колись проїжджали провулком. Щодо самої реставрації фортечного муру, то на момент проведення робіт було закладено обсяги з поточним його ремонтом. І перспективою фундаментальних реставраційних робіт у майбутньому.

«Власне, саме спостереження за станом стіни в останні роки наштовхнуло на те, щоб внести її реставрацію в перелік пріоритетних напрямів Програми. Зокрема, Департамент архітектури виступить замовником грунтовних досліджень цього об’єкту, які стануть основою для розробки проєктно-кошторисної документації. Вже на їх підставі будуть вирішуватися подальші кроки щодо безпосередньої реставрації фортечного муру» зазначив Володимир Ідак

Схожі статті