Міжнародний українсько-литовський конкурс творчих робіт “Memory. History and future”

ГО «Українське товариство охорони пам’яток історії та культури» в партнерстві з іншими організаціями оголошує про початок Міжнародного українсько-литовського конкурсу мистецьких робіт, «Memory. History and future», присвячених 400-річчю історичної події – перемозі в Хотинській битві 1621 року.

           До конкурсу запрошуємо усіх бажаючих. Особливо будемо раді бачити серед конкурсанів литовців, що мешкають зараз в Україні та українців, які навчаються, працюють, проживають в Литві.

          До вашої уваги – Положення про Конкурс.

ПОЛОЖЕННЯ 
про міжнародний українсько-литовський конкурс юнацьких мистецьких робіт
«Memory. History and future» 
до 400-річчя історичної події – перемоги в Хотинській битві 1621 року

Конкурс проводиться з ініціативи ГО «Інвестиції у спадщину і культуру» та ГО «Українське товариство охорони пам’яток історії та культури» за сприяння й підтримки Посольства Литовської Республіки в Україні, Чернівецької обласної ради, видавництва «Майстер Книг», Департаменту сталого розвитку та внутрішніх комунікацій АТ “Укрзалізниця”.

Коротка довідка про історичну подіюХотинська битва 1621 року завершилася перемогою об’єднаних військових сил Речі Посполитої та  українського козацтва .
В грудні 1620 року, в ході Хотинської війни, після смерті Жолкевського головнокомандуючим війська Речі Посполитої став великий гетьман литовський Ян-Кароль Ходкевич (1560-1621). Король Речі Посполитої звертався про допомогу у військовій підтримці до всіх монархів Європи, але її не отримав. Підтримка надійшла лише з боку запорізького козацтва.
У вересні 1621 року, зібравши військові сили, Ходкевич переправився через Дністер і зайняв Хотинську фортецю. Незважаючи на важкий стан з продовольчим забезпеченням, війська під командуванням Яна-Кароля Ходкевича відбили всі атаки військ Туреччини, які кількісно значно перевищували військо Речі Посполитої.
23 вересня 1621 року важко хворий князь Ходкевич передав командування армією Станіславу Любомирському. А 24 вересня 1621 року князь Ян-Кароль Ходкевич помер в Хотині. Коли турки про це довідалися, вони спробували захопити табір польських військ, але двічі зазнали поразки.
Велику роль у битві під Хотином, як і в попередніх, відіграли козацькі полки. Вимотавши сили турків, Петро Конашевич-Сагайдачний повів запорожців у контрнаступ. Одночасно в атаку пішли і польські війська. Османське військо зазнало поразки під Хотином і султан Осман II був змушений припинити війну.
29 вересня 1621 року між командуванням польсько-козацьких і османсько-татарських військ почалися переговори про укладення миру. Вони закінчилися підписанням мирної угоди 8 жовтня 1621 року.
Перемога в Хотинській Війні мала велике міжнародне значення. За мирною угодою сторони домовлялися про відновлення дипломатичних зв’язків. Османська імперія змушена була  відмовитися від планів завоювання  Європи. Таким чином була ліквідована  небезпека османсько-татарського поневолення, врятувала Західну Європу від вторгнення османо-татарського війська. Хотинська перемога набула широкого розголосу та відображення в світовій літературі.
З 1618 року великий князь Литовський Ян-Кароль Ходкевич був одружений з Анною-Алоїзою з Острозьких, донькою волинського воєводи кн. Олександра Острозького, і за волею дружини був похований в Острозі.

 1. Загальні положення
          1.1. Конкурс «Memory. History and future» до 400-ліття перемоги в Хотинській битві 1621 року проводиться з ініціативи ГО «Інвестиції у спадщину і культуру» та ГО «Українське товариство охорони пам’яток історії та культури» за сприяння й підтримки Посольства Литовської Республіки в Україні, Чернівецької обласної ради, видавництва «Майстер Книг», Депатраменту сталого розвитку та комнікацій Т “Укрзалізниця”.
  Конкурс спрямований на залучення та заохочення дітей, підлітків,  студентства та старшого покоління обох країн до вивчення історичної спадщини, її популяризації, формування усвідомленого дбайливого ставлення та охорони історичних та культурних пам’яток в своєму регіоні, на залучення  молодого покоління до мистецького самовияву та творчого саморозвитку, вивчення та використання у творчості історичних подій та різних елементів життя, побуту, традицій, розвитку креативного мислення, вміння прояву своїх думок та емоцій, власної думки в мистецькому творі з позицій актуальності та необхідності збереження національного культурного надбання обох країн. 
 2. Цілі та завдання Конкурсу
  2.1. Виховання у дітей та молоді обох країн історичної пам’яті, сприяння у формуванні почуття патріотизму, глибокої поваги до історико-культурних надбань минулого обох народів, українців та литовців, що проживають на території як України, так і Литви.
  2.2. Сприяння у заохоченні молоді обох країн до вивчення історії, традицій, побуту народу.
  2.3. Виявлення творчих можливостей дітей та молоді у відображенні в художніх мистецьких формах своїх знань, почуттів, вражень від пізнання та вивчення історії, легенд.

3.Учасники Конкурсу
3.1. В Конкурсі можуть брати участь діти та молодь до 21 року, які проживають в Україні, Литві та інших країнах.
3.2. Учасники Конкурсу поділяються на три вікові категорії: 1 категорія – автори робіт віком до 9 років включно; 2 категорія – автори робіт віком від 10 до 15 років включно; 3 категорія – автори робіт віком від 16 до 21 року включно. Заохочуються до участі учні художніх та мистецьких шкіл, коледжів, академій.

 1. Вимоги до творчих робіт
  4.1. Джерелом для створення творчих робіт виступають відомі широкому загалу історичні факти, пов’язані з подіями, що передували Хотинській битві 1621 року та відбувалися безпосередньо під час битви і відразу ж після перемоги й підписання мирної угоди 8 жовня 1621 року.
  4.2. До Конкурсу приймаються роботи, виконані особисто учасником. Кількість робіт від одного учасника не обмежена.
  4.3. Роботи повинні бути виконані на папері формату А3 в будь-якій техніці. Мистецький твір повинен бути сюжетним зображенням військових, бойових, побутових, народних сцен, сцен із життя дійових осіб із зображенням груп, постатей людей різного віку в ландшафті, в дійових ролях, одязі, інтер’єрах, побутовому оточенні, що відповідають історичному часу – кінцю ХУІ ст – 1621 року. В сюжетах робіт також можуть бути відображені події з життя Великого Князя Литовського Яна-Кароля Ходкевича, пов’язані як з Хотином, так і з Острогом та родиною князів Острозьких.
  4.4. Творча робота на звороті супроводжується анотацією, яка містить таку інформацію:
  – прізвище, ім’я та вік автора роботи;
  – навчальний заклад, де навчається автор (із зазначенням номера школи, назви міста/села, району) чи рід занять для тих, хто вже закінчив своє навчання;
  – за бажанням автора роботи може бути вказаний педагог, який допомагав у вивченні історичного фактажу подій Хотинської битви 1621 року;
  – назва творчої роботи;
  – техніка чи стиль виконання, номінація; прізвище, ім’я та вік (дата народження автора); назва школи, району, області;
  – електронна пошта, за якою можна надіслати повідомлення про отримання роботи та передачу для оцінювання до конкурсної комісії.
  4.5. Роботи надсилаються до 05 вересня 2021  (за поштовим штемпелем) за адресою: 01015, к. Київ, вул. Лаврська, 9, корпус 19, Українське товариство охорони пам’яток історії та культури, з обов’язковою поміткою на пакеті чи конверті під адресою «Конкурс «Memory. History and future». Підсумки конкурсу будуть оголошені 20 вересня 2021 року.5. Термін та умови проведення
  5.1. Конкурс проводиться з 29 березня 2021 р. до 05 вересня 2021р.
  5.2. До 20 вересня 2021 року визначаються переможці та призери конкурсу.
  5.3. Списки учасників Конкурсу розміщуються на офіційних сайтах співорганізаторів конкурсу 22-24 вересня 2021 р.
  5.4. Конкурсні роботи оцінюються за такими критеріями: відповідність роботи тематиці Конкурсу; відповідність роботи умовам Конкурсу; ступінь самостійності автора під час виконання роботи.
  5.5. Для проведення Конкурсу створюється Журі, до складу якого входять представники сторін-організаторів Конкурсу, запрошені художники та історики.
  5.6. Журі визначає три призові місця у кожній з вікових категорій, а також відзначає кращі творчі роботи, які увійдуть до ексклюзивної подарункової книги, підготовленої видавництвом «Майстер Книг».
  5.7. Кращі роботи (не лише переможців), визначені Журі, будуть використані при виданні ексклюзивної подарункової книги, яка буде урочисто подарована Посольству Литовської Республіки в Україні.
  5.8. Переможці Конкурсу  нагороджуються Подяками та подарунками Посольства Литовської Республіки в Україні.
  5.9. Вчителі, чиї учні отримали перемогу, будуть нагороджені іменними Подяками Надзвичайного і Повноважного Посла Литовської Республіки в Україні,  подяками організаторів Конкурсу – ГО «Інвестиції у спадщину і культуру» та ГО «Українське Товариство охорони пам’яток історії та культури».
  5.10. Школи та навчальні заклади, учні яких візьмуть участь у Конкурсі, будуть нагороджені Подякою Надзвичайного і Повноважного Посла Литовської Республіки в Україні та Подяками організаторів.
  5.11. На офіційних інтернет ресурсах та їх Facebook-сторінках організаторів Конкурсу та всіх сторін, які погодилися сприяти в його проведенні  буде розміщено фото кращих робіт та повний перелік навчальних закладів, чиї учні та вихованці долучилися до конкурсу.
  5.12. Всі права на роботи, надіслані на Конкурс, переходять до організаторів Конкурсу. Роботи можуть бути використані в рекламних відеоматеріалах, в редакціях журналів для виготовлення друкованих матеріалів та тиражування, висвітлені на сайтах організаторів під час проведення конференцій, семінарів, нарад, презентацій, виставок, транслюванні на телебаченні, а також для використання їх копій при організації виставок, в дитячих будинках, реабілітаційних центрах, медичних закладах, соціальних закладах, тощо.      
 2. Прикінцеві положення
  6.1. Витрати, пов’язані з виконанням та надсиланням робіт здійснюються за кошти учасників або їх меценатів.
  6.2. Організаційний комітет та Журі формується організаторами Конкурсу.

Схожі статті